Eesti filminädal Kiievis kulges edukalt ja eestlasi oodatakse tagasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eestlaste filmipidu Kiievis
Eestlaste filmipidu Kiievis Autor/allikas: Pressimaterjalid

24. - 28. veebruarini toimunud Eesti filminädal Kiievi kinos "Kinopanorama" tõi kokku üle 2000 kinohuvilise. Valik eesti filmidest andis publikule tugevaid emotsioone ning küsiti, millal eestlased uuesti Kiievis oma filme näitavad.

Viie päeva jooksul toimus kokku 9 seanssi ja linastus 22 filmi. Filminädala külalisteks Kiievis olid režissöörid Elmo Nüganen, Priit Tender, Tanel Toom, Toomas Järvet, produtsendid Erik Norkroos, Margus Õunapuu ning Pärnu Filmifestivali programmijuht ja filminädala korraldaja Vaiko Edur.

Eesti Vabariigi 98. sünnipäevale pühendatud filminädalal toimus ka Eesti Suursaatkonna vastuvõtt, kuhu oli kutsutud diplomaatiline korpus, Ukraina filmitegijad, kultuuriorganisatsioonide juhid ning kohalik eestlaskond. Vastuvõtul ütlesid oma tervitused Ukraina kultuuriminister Euroopa integratsiooni alal Andrii Vitrenko ja Eesti suursaadik Ukrainas Sulev Kannike.

Publikut üllatas Eesti filmide professionaalne tase ning kõnekas ja põnev lugude jutustamise oskus. Lisaks suurepärasele kaamera- või kunstnikutööle, kiidetigi just filmide narratiivset poolt, mis hoiab vaataja filmi keskmes linastuse lõpuni. Lisaks nähtud filmidele tunti huvi, kuidas Eestis toimub filmi rahastamine, millised on väikeriigi võimalused filme toota ning kas me tahaksime Ukrainas ja ukrainlastega koos filme teha. Raskest ajast hoolimata toodeti Ukrainas 2015. aastal 12 täispikka mängufilmi, kuid üle 60 dokfilmi ja teist samapalju anima- ja lühifilmi.

Eesti filmitegijad külastasid filminädala ajal kohalikku filmide pitchingu-foorumit, kus võistlesid kolme päeva jooksul nii mängu-, anima- kui dokfilmide projektid ja ideed, nii kohalikud kui ka kaastootmised. Külastati ka Oleksandr Dovženko nimelist Rahvuslikku Filmikeskust, mis tegeleb Ukraina kinotoodangu levitamise, propageerimise ning toetuste vahendamisega. Seal tegutseb laboratoorium ning samuti on nende hallata Ukraina filmiarhiiv.

Eesti Suursaatkonna lauaülem Roman Vinartšuk tutvustas ka Eesti Saatkonna maja, mis pidi oma kollektiivi poolest olema suuruselt kolmas, kui arvestada kõiki Eesti saatkondi. Kokkuvõtvalt võib öelda, et filminädal Kiievis läks korda ning eestlased said ülimalt sooja vastuvõtu osaliseks. Meie filmidest jäädi rääkima ning jäädi igatsema näha uusi linateoseid.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: