Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Theatrum toob lavale teemad, mis puudutavad inimhinge

Theatrum tähistab kirjanik Friedebert Tuglase juubelit tema 1914. aastal valminud novelli "Popi ja Huhuu" uue lavaversiooniga.

Täna esietenduv lavastus on Tuglase novelli neljas tõlgendus Eesti teatris. Eelmisel aastal valmis Riho Undil samal teemal animafilm "Isand", mis tänaseks on jõudnud noppida rohkelt auhindu maailma filmifestivalidel. Ka Theatrumi lavastuses jõuab sõnum vaatajani nukkude, maskide, valguse ja varju, helide ja vaikuse kaudu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Popi tegelaskuju toob lavale Mirko Rajas, kelle sõnul lähenes ta tegelaskujule samamoodi nagu sõnadega rollile. "Teda on küll huvitavam sellepärast mängida, sest pole sellist kogemust varem olnud, aga samas see selline teksti kohalolu tegutsedes on kogu aeg olemas või tajutav, see Tuglas on seal kogu aeg juures või siis see tekst või omavaheline suhtlus dialoog ei kao ära tänu sellele, et sõnu ei kasutata," kirjeldas ta.

"Popi ja Huhuu" kõneleb allegoorilise loo kahe omapead jäetud olendi - pärdiku ja taksikoera - üksindusest ja seotusest, hirmudest ja manipuleeritavusest.

"Meie üheks lähtekohaks oli hirm, et kuidas erinevad kujutlused, mis väga kergesti tekivad nii meedias kui lihtsalt tavaelus, paisuvad nii kiiresti, et me ei jõua neid kontrollida ja alustada rahulikku analüüsi, dialoogi või püüda süveneda nende olemuste tuuma," lausus näitleja Tarmo Song.

Rajase sõnul on "Popis ja Huhhuus" igavikulisi teemasid mitmeid, aga üks peamine, mis köidab, on vabaduse teema. "Et inimese vabadus on teema, mille peale me igapäevaselt võib-olla mõtleme, et üksindus ja vabadus ja kuidas selle vabadusega hakkama saada ja mis sellega teha. Seal on teemad, mis puudutavad inimhinge ja nendest on raske mööda vaadata," kinnitas näitleja.

Näidendi dramatiseeris ja lavastas Leino Rei, kunstnik on Rosita Raud, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres ja valguskunstnik Rene Liivamägi. Osades Tarmo Song, Mirko Rajas ja Helvin Kaljula.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: