Kumu toob kadunud kunsti saladused päevavalgele ({{commentsTotal}})

Foto: repro

Kumu kunstimuuseumis on avatud näitus "Force majeure. Eesti kunsti hävimis- ja kadumislood", kus vaatajate ette tuuakse sadade eelmise sajandi algul kadunud kunstiteoste saatus.

"Sellel näitusel on võimalik näha mustvalget Eesti kunsti ajalugu. Siin näeme väga tuntud ühe või teise Eesti kunsti nime kohta seliseid töid, mida me otseselt temaga seostada ei oskakski, rääkis kuraator Liis Pählapuu "Aktuaalsele kaamerale".

20.sajandi esimesel poole pöördeliste ajaloosündmuste käigus hävis või läks kaduma tuhandeid teoseid nimekatelt kunstnikelt nagu Amandus Adamson, Nikolai Triik, Ants Laikmaa ja Konrad Mägi.

Pählapuu sõnul sobib seda näitust vaadata aspektist, kuidas need tööd, mis on hävinud või kadunuks jäänud, mida nad räägivad nende autorite kohta. "Näiteks Konrad Mägi puhul on hävinud või kadunud mitu suurt kompositsioonimaali, mis näitavad teda täiesti teistsugusest seisukohast," selgitas ta.

Kaduma läinud teoste saatuses on määravat rolli etendanud juhus ja ajaloosündmused, eriti teine maailmasõda, mille käigus kunstiteosed nii tules kui pommitamistes hävisid või Eestist välja viidi. "Oleme võtnud keskseks just sõja hävingulood. Seda vaadates nii suurte riiklike kogude tasandil kui ka uurinud erakogudest kadumaläinud teoste lugusid," ütles Pählapuu.

Näitusega kaasneb Liis Pählapuu koostatud rohkel arhiivimaterjalil põhinev raamat ning autor loodab, et näituse külastajate abiga võiks nii mõnigi teadmata kadunud teos taas päevavalgele ilmuda.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: