Kümnes visuaalteatrifestival Treff toimub nii teatrisaalides kui vabas õhus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Treff avaneb lavastusega
Treff avaneb lavastusega "Neli päikest" Autor/allikas: Pressimaterjalid

Sel aastal tähistab visuaalteatrifestival Treff oma kümnendat sünnipäeva. Sel puhul toimuvad mitmed etendused ka Toompea väljakutel ja hoovides.

Üle maailma tuleb kokku 24 eriilmelist teatrit, keda seob ühine nimetus visuaalteater. 2.-5. juunini antakse 27 lavastusega üle 60 etenduse.

Festivali avapäeva suursündmuseks on riigikogu esisel platsil päikeseloojangul kell 22.00 etenduv visuaalne suurlavastus "Neli päikest" Prantsusmaa kompaniilt Lucamoros. See on kunstniku loodud erakordselt efektne visuaalsete kujundite tants, kus segunevad maalikunst, grafiti, videokunst, poeesia ja elav muusika. Kuna sünnipäeva puhul on ilus komme teha kingitusi, siis on see võimas elamus Trefi kingitus oma publikule – etendus on vaatajatele tasuta.

Saalides ja tänavatel etenduvad lavastused on Trefi kunstilise juhi Vahur Kelleri valik viimaste aastate teistel visuaalteatrifestivalidel nähtust. Programmi kokku pannes on mõeldud peamiselt täiskasvanud vaatajale, kuid ära pole unustatud ka lapsi. Näiteks on Hispaaniast tulev lavastus "Punamütsikese galaktika" lahendatud nii, et hommikune etendus on mõeldud lastele ja õhtune suurtele. Põnevaid ja leidlikke lugusid juurikatest nukkude, teerull-lava, savi või kirevate kostüümidega jutustavad lastele iisraellased, taanlased, itaallased, eestlased ja prantslased. Päris pisikestele ehk lastele alates 1. eluaastast sobib imehästi sloveenlaste "Väike lamp, sulg ja hernetera", kus kolm näitlejat keskenduvad eelkõige laulmisele, pillimängule ning esemete ja nukkude liigutamisele, tuues kuuldavale vaid mõne hüüatuse.

Paljud trupid sõidavad Trefile Prantsusmaalt, aga ka Iisraelist, Kanadast, Sloveeniast, Saksamaalt, Hispaaniast, Hollandist ning loomulikult näeb festivalil valikut ka Eesti visuaalteatrilavastustest. Täiskasvanute programmis on samuti külas mitmed tuttavad, näiteks eelmisel aastal publikut vaimustanud Yael Rasooly Iisraelist ja Peterburi Suur Nukuteater Venemaalt. Kuulsa vene lavastaja Ruslan Kudašovi ja Peterburi Suure Nukuteatri näitlejate ühistööna sündinud "Laulude laul" on maaliline ja hingeminev ood armastuse kõikvõimsusele.

Tõenäoliselt tuleb festivali kõige omanäolisem esineja seekord Hollandist. Noore kunstniku Nick Steuri lavastus "FREEZE!" seisneb balansseerivatest kividest skulptuuride loomises ning on iga kord erinev. Etendust, mis paneb publiku pinevusest hinge kinni hoidma, esitab Steur Katariina kirikus. Hollandist sõidab kohale ka tõeline energiapomm – muusikateater nimega BOT, kelle värske kontsertetendus "Ramkoers" on muusikaline teater suurte masinate ja õrnade lauludega.

Lisaks etendustele toimuvad festivali ajal ka Trefi klubiõhtud von Krahli teatris ja lõunased vestlusringid ehk Festivali Jutud, kus põnevaid lavastajaid intervjueerivad Eesti ajakirjanikud.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: