Rein Rannap: elasime tookord keeldude sildi all ({{commentsTotal}})

Rein Rannap
Rein Rannap Autor/allikas: ERR/Siim Lõvi

10. märtsil kõlab Vene kultuurikeskuses Talvejazzi raames Rein Rannapi uudisteos ning kontserdi teises pooles ansambli Ruja looming. Helilooja käis uuest teosest rääkimas klassikaraadio saates "Delta".

Teoseks sai helilooja inspiratsiooni kõige esimesest katsetusest ühendada rokkansambel ja sümfooniaorkester. "See oli Deep Purple`i 69ndal aastal tehtud "Rock Concerto". Kuulasin seda noorukina ja olen alati tahtnud jätkata, sest mul on tunne, et seal nad ei leidnud lõplikku lahendust. Instrumentaalne kontsert on nii geniaalne idee, aga solisti asemel on terve rokkansambel. Sellele katsetusele ei ole aga tulnud järge kõik need mitukümmend aastat. Ülejäänud koostööd, mis vahepeal tehtud on, ei ole mind üldse rahuldanud. Võetud on mingid rokklaulud ja sinna orkester juurde pandud, samal ajal midagi ära jätmata, rokkbänd matab tegelikult orkestri ära. Oma uues töös, mis on kolmeosaline pooletunnine suurvorm, üritasin esitleda kahte võrdväärset komponent, need aeg-ajalt mängivad eraldi, vastanduvad teineteisele, peavad dialoogi, aga vahel ajavad ka ühte seda sama asja, põimuvad läbi."

Siiski tõdeb Rannap, et kohati matab rokkansambel orkestri ära, kuid ainult jõulistel kulminatsioonihetkedel. "See on paratamatu, et aeg-ajalt mõnda gruppi ainult näeme mängimas, aga ei kuule."

"Minu muusika kindlasti jazz ei ole, kuid siin on siiski palju improvisatsiooni ka. Teoses "Concerto in Rock" mängib rokkbänd, kuhu valisin kõige võimekamad noored muusikud: Pent Järve, Siim Usin, Borka. Neil kõigil on võimalik improviseerida," kommenteeris helilooja oma loomingu seost jazziga.

Idee pühendada kontserdi teine osa Ruja varasele perioodile, tekkis koostööst Kristjan Kannukesega. "Mulle tundub, et Ruja laulud sobivad Kristjanile eriti hästi, tal on selline vaimsus, intellektuaalsed teadmised ja huvid, klassikalise muusika tagapõhi."

Osa kontserdil esitusele tulevatest paladest pole helisalvestuse kujul säilinud. "Leidsin muusikamuuseumist mingeid paberiribasid, mille põhjal mõne loo taastasin." Rannap nimetab kontserdi teist poolt "Ruja ära keelatud kontsert 43 aastat hiljem", sest tol ajal oli väga palju esinemiskeelde, mis kestsid kauem kui need ajad, mil bänd tohtis esineda. "Pärast seda kui olime raadios kolm lugu teinud, ei tohtinud me enam aastaid midagi teha. Elasime tookord keeldude sildi all."

Toimetaja: Jaanika Valk

Allikas: KlassikaraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: