Madis Kalmet: ma ei ole kuskil näinud imelikumaid lavastusi kui festivalidel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kaader videost

Henrik Kalmeti soolodebüüt "A Festival Piece ehk Meeleheitlik katse pälvida festivalikutse" on igal juhul juba pälvinud tähelepanu. Oma arvamuse ütlesid "OPis" teatrikriitik Kadi Herkül ja Henriku isa, lavastaja ja näitleja Madis Kalmet.

"Ühest küljest mulle tundub, et Henrik Kalmeti esimene soololavastus on selline vahva ja teatraalne krutski," ütles Kadi Herkül saates. "Et võtame õige teatri stambid, festivalilavastuste klišeed, paigutame nad üksteise järel üksteise otsa ja vaatame, mis sellest välja tuleb. Ent et ma usun, et selle lavastuse alapealkirja ei tohiks väga tõsiselt ja üks ühele võtta. Sest midagi meeleheitlikku selles lavastuses ei ole ja samamoodi pole ka noorel edukal näitlejal Henrik Kalmetil mingit põhjust meeleheidet tunda."

"Mis puudutab lavastuse ülesehitust, siis nagu nii Kalmet ise kui tema dramaturg Paul Piik juba enne esietendust ütlesid, on see niisugune hakitud pildirida, millel ei ole selget lugu või narratiivi ja see on siis iga vaataja enda ülesanne see pilt kuidagi kokku panna, ja täpselt seda me ka laval näeme," lisas Herkül.

Madis Kalmet tõdes, et kuraatorid ja žüriid valivad tihti festivaliprogrammi kummalisi ja imelikke, isegi arusaamatuid lavastusi. "Ma pole segasemaid ja ehmatavamaid teatrielamusi saanud, kui just festivaliprogrammide raames," sõnas Kalmet. "Tihti festivalikuraatorid isegi armastavad valida oma festivaliprogrammi selliseid antiteatri lavastusi. Antiteater ei pea olema kuuldav, ei pea olema nähtav, ei pea olema arusaadav. Kuid tähtis on, et seal oleks palju šokeerivaid elemente. Ja alastiolek on sel selles ahelas üks kõige süütum element."

"Nii et ma olen väga imelikke lavastusi näinud ja seetõttu oli ootusärevus suur," märkis Madis Kalmet. "Ja ma mõtlesin, et Henrik, kes on hea koomilise närviga, lahendab ka selle paroodilises võtmes. Ja siis ma korraga vaatasin, et tegelikult ta suhtub sellesse väljakutsesse või endale antud ülesandesse väga tõsiselt. Ma isegi tajusin selle etenduse puhul rituaalse akti taotlusi. Mingites elementides liikus ta sellistel aladel, mis tekitasid minus saalis natuke hirmu, et ta viib end transieelsesse seisundisse. Et ta näitlejana kompas näitlejate eneseväljenduse vahendite piire."

Vaadake kogu juttu ja katkendeid lavastusest juuresolevast videost.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: