Arhitektid süüdistavad riigihanke tellijat isiklike õiguste rikkumises ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Möödunud aasta lõpus kuulutati välja riigihange Narva Raekoja hoone põhiprojekti täiendamiseks ning raekoja platsi ja lähitänavate projekteerimiseks. 2008. aastal Narva Raekoja arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti teinud arhitektid süüdistavad riigihanke tellijat oma isiklike õiguste rikkumisest.

2008. aastal korraldas Narva Arenduse ja Ökonoomika Amet Narva raekoja riigihanke, mille võitis AS Irbistero. Viimane tellis arhitektidelt Niina Mägerilt ja Vaike Pungaselt arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti. Nüüd kaheksa aastat hiljem korraldati projekti täiendamiseks ja muutmiseks uus hange, kuid hanke korraldaja ei ole autoritelt luba küsinud ega pakkunud arhitektidele võimalust ise oma teost muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arhitekt Niina Mägeri sõnul pole 2008. aastal koostatud töölepingutes sõnagi isiklike autoriõiguste loobumisest.

Sisearhitekt Vaike Pungas pälvis 2009. aastal Narva raekoja sisearhitektuurse projekti eest ka Muinsuskaitseameti tunnustuse. "See oli väga põhjalik töö, me elasime sellesse ajastusse sisse ja nüüd tundub arusaamatu, kuidas on võimalik, et muudatuste tegemiseks, milleks meil on praegu pädevus ja õigus, ei pöördutud üldse meie poole."

Narva Arenduse ja Ökonoomika Ameti direktor ütleb, et uue hanke võitja on juba teada ning lähiajal on kavas temaga ka leping sõlmida.

"Praegu käib meil juba suhtlus juristide tasemel, kus arutatakse kõik võimalused meievahelise vaidluse rahuldamiseks kõikide osapoolte huvides," ütles Narva linna arenduse ja ökonoomikaameti direktor Georgi Ignatov, kes ei soovinud kommenteerida võimalikku kokkuleppe saavutamist arhitektidega. "Meil on käsil väga kindel teine etapp, sõlmime lepingu eduka pakkujaga, suhtlemine arhitektidega käib paralleelselt juba praegu."

Arhitekte esindav vandeadvokaat Eeva Mägi kinnitab, et autori isiklikud õigused on autori isikust lahutamatud ja ainult autor saab anda nõusoleku oma isiklike õiguste kasutamiseks. Kuna Niina Mäger ja Vaike Pungas ei ole mitte kellelegi andnud oma isiklikku õigust teost muuta, siis ei saa seda õigust olla ka Narva Arenduse ja Ökonoomika Ametil.

Vandeadvokaat Eeva Mägi sõnul tuleks hanke eesmärk saavutada siiski õiguspärasel teel. "Praegu tulekski hange kuulutada kehtetuks, sest sõna otseses mõttes toimub riigi rahade raiskamine, sest selle hankega ei saavutata püstitatud eesmärki."

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: