Teater Must Kast tähistab sünnipäeva viipekeelse lavastusega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Must Kast. Autor/allikas: Teater Must Kast.

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 10. lennu vilistlastest koosnev teater Must Kast loodi Tartusse Genialistide Klubisse 27. märtsil 2014. aastal. Teatri tegevuse teisel aastapäeval esietendub lavastus "Müür", kus väljendutakse vaid viipekeeles.

"Müür" on sõjavastane füüsilise teatri lavastus, kus ühe lihtsa loo ja idee jutustamiseks ei kasutata ühtegi väljaöeldud sõna. Lavale jõuavad kahe rindel viibiva sõduri igatsused ja igapäevaelu teiste väljendusvahendite kaudu: teater seguneb tantsuga, akrobaatika objektiteatriga ning viipekeel muusika ja liikumisega.

Oliver Talleci teosel "Waterloo ja Trafalgar" põhineva näitemängu lavastas Jaanika Tammaru, laval astuvad üles Kaarel Targo, Märt Koik, Birgit Landberg ja Kaija M Kalvet. Teostada aitavad Jari Pärgma, Regina Paabo Eesti Viipekeeletõlkide Kutseühingust ja Kaire Papp Eesti Kurtide Liidust. Kokku on märtsi lõppu ja aprilli algusse on planeeritud kuus etendust. Etendustele on oodatud nii kuuljad kui mittekuuljad alates 12. eluaastast. Pärast iga etendust toimub avatud vestlusring etendusega seotud teemadel.

Jari Pärgma, kes on aidanud trupil viipekeelt õppida, on lavastust kommenteerinud nii: "Lavastus “Müür” on eriline sellepärast, et näitlejad suudavad end väljendada ka muus keeles, mitte ainult eesti keeles. Nad rõhutavad rohkem emotsioonidele ja teevad minuga koostööd, õpivad kurdiga suhtlema." Samas ei pea teatri sõnul kartma ka need, kes viipekeelt ei mõista - jutustatav lugu on emotsioonide ja näitlejate füüsilise tegevuse kaudu arusaadav kõigile.

27. märtsi, oma sünnipäeva, on Must Kast sisustanud juba hommikust saati, mil algab kõigile huvilistele prii "Sünnimissa" Tartu linnaruumis. Õhtusel peol aitavad sünnipäevameeleolu kontserdiga luua Tartu Levimuusika Orkester ja Marten Kuningas.

Lavastust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: