Rein Veidemann: kirjanduses on toimunud põlvkonnavahetus ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

"Terevisioonis" oli külas kirjandusteadlane ja kultuurkapitali kirjanduspreemiate žürii liige Rein Veidemann, et kommenteerida mõne sõnaga selleaastaseid kulka kirjanduspreemia võitjaid.

Kirjandusteadlane Rein Veidemann võrdles Kultuurkapitali kirjanduspreemiaid justkui hollywoodiliku formaadiga. "Mulle see isiklikult üldse ei meeldi - valitakse kuus raamatut välja, kutsutakse nominendid kokku ja üks neist kuulutatakse võitjaks, kes tuleb siis lavale ja hüüab "oh my god"." Kultuurkapitali kirjanduspreemiate žürii liikmena tõi ta välja, et kuna ta on vanema põlvkonna inimene, siis tema arvamused erinesid seekord üldisest arvamusest. "Noor põlvkond kehtestas oma sõna," ütles ta, kuid kinnitas sealjuures, et kõigi nominentidega on ta ikkagi nõus.

"Minu väga pika lugemiskogemuse juures liitub "Gogoli disko" Teet Kallase raamatuga "Heliseb-kõliseb" ehk siis selline Bulgakovi "Meister ja Margarita" virvendus, mis paistab sealt läbi," tõdes ta ja lisas, et ta ei kujuta ette, kuidas loevad viljandlased "Gogoli diskot", mille tegevus toimub Viljandis. "Raamatus sõidab ka tramm, mis minu arust tegelikult isegi sobiks sinna linna." Tulevikkuvaatavalt ütles Rein Veidemann, et ta ei usu hästi, et selleaastased nominendid mõne aasta pärast enam nii olulised on.

Luulevaldkonna võitja Vahur Afansjevi "Tünsamäe tigu", millega seoses ütles Veidemann, et Eestis kirjutatakse rohkem, kui inimesed lugeda suudavad. "Kirjutajaid tuleb koguaeg juurde, aga lugejaid jääb vähemaks." Luulest tõi ta välja hoopis Doris Kareva luulekogu "Perekonnaalbum". "Kui te vaatate võitjaid, siis on hoopis teised nimed, sest on toimunud põlvkonnavahetus," leidis Veidemann ja tõi Kareva luulekogu juures välja eripärase luulevormi limerik, mida seal kasutatakse. "See on hästi napp neljarealine luuletus, mis on Lääne luuletraditsioonist pärit."

Luule kohta leidis Rein Veidemann, et iga luulekogu peaks olema sedasi üles ehitatud, et seda oleks võimalik kinkida.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: