Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Polygon Teater toob Gogoli kaasaega

{{1459343455000 | amCalendar}}
Tamur Tohver
Tamur Tohver Autor/allikas: erakogu

Polygon Teatri uuslavastus "Hullumeelse blogi" tugineb Nikolai Gogoli klassikalisele tekstile, ent küsib seejuures valusalt kaasaegseid küsimusi. 2. aprillil esietenduvas lavatöös mängib Tamur Tohver, lavastanud on Kamran Shahmardan Soomest.

Nikolai Gogoli "Hullumeelse päeviku" ainetel kirjutatud sotsiaalne tragikomöödia "Hullumeelse blogi" on teatri kodulehe teatel ülikaasaegne ja ühiskonnakriitiline teos, kus me näeme väikese ametniku hinges toimuvat. Üle kõige imetleb ta oma ülemust, samal ajal põlates neid, kes on temast sotsiaalsel positsioonil allpool. Samal ajal kadestades ja põlates neid, kes on temast ülevalpool. Olles armunud oma ülemuse tütresse, soovib ta maniakaalsel moel kaitsa ülemust maailma eest. Sest ka temal on omad unistused, mis väikese inimese hinges kasvaad kannatusteks. Ühiskonna kirjutatud ja kirjutamata piirangud kasvavad meedia survel tema hinges suuremaks kui lihtne inimene suudab taluda.

Mis saab siis kui me võtame kõiki meedia edastatavaid uudiseid isiklikult? Kas me teeme enam vahet elul, mis toimub Facebookis ja mis toimub päriselt? Kus on tänases hullumeelses maailmas piir vaimuhaiguse ja reaalsuse vahel?

Autor ja külalislavastaja Kamran Shahmardan on Soomes elav aserbaidžaani filmirežissöör ja teatrilavastaja. 2003. aastal asutas oma teatri The Theatre of Black and White Imatras, 2004 aastal lõi samanimelise rahvusvahelise teatrifestivali, mille kunstiline juht on tänaseni. Lavastanud üle 20 näidendi erinevates teatrites nii Aserbaidžaanis, Venemaal kui Soomes ja mujal. 2015. aastal esilinastus tema film "Mõrv" ("The Murder").

"Teater on minu jaoks müstiline paik, mida avastada ja uurida," kommenteeris Kamran Shahmardan. "Näitleja ja pealtvaataja elavad selles ruumis koos, tehes igaüks omad valikud. Minu teatris näeb nii paradokse kui groteski. Jerzy Grotowski ja Antoin Artaud’ süsteemid sobivad mulle, sest on suunatud näitleja arengule läbi füüsilise ja sisemise energia."

Lavastus on kutsutud rahvusvahelisele teatrifestivalile Türgis, mis tomub aprillis 2016.

Eestis on sel kevadel lavastust võimalik näha vaid 2. ja 4. ning 27. ja 28. aprillil Merineitsi restorani Show&Dinner õhtul.

Lavastaja: Kamran Shahmardan (Aserbaidzaan)
Mängib: Tamur Johannes Tohver
Kunstnik: Pekka Kettunen
Valgus ja videokujundus: Aleksander Erstu
Menüü ja teenindus: Margus Tammpere 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: