Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Indrek Saar: riigi huvides on Narva Aleksandri Suurkiriku hoone jäämine avalikku kasutusse

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on Narva Aleksandri Suurkirik sümboli tähtsusega ning riigi huvides on selle jäämine avalikku kasutusse. Enne hoonesse sisu planeerimist peab selgeks saama kirikuhoone omandiküsimus.

Eelmisel nädalal jõudis avalikkuse ette teade selle kohta, et Narva Aleksandri Suurkirik läheb alghinnaga 500 000 eurot enampakkumisele. Kultuuriminister Indrek Saar peab tekkinud olukorda kahetsusväärseks, kuid kinnitas riigi valmisolekut koostööks hoone omanikega.

"Ida-Virumaa ja kogu Eesti huvides on, et muinsuskaitsealune Narva Aleksandri Suurkirik jääks avalikku kasutusse. Kultuuriministeeriumi haldusala asutused on valmis koostööks hoone omanikega, et kirikus käiks aktiivne kultuuriline tegevus nagu näiteks Peterburi Jaani kirikus, kuid kõigepealt peavad selgeks saama omandiküsimused. Ma ei pea kindlasti õigeks seda, et riik hakkaks tasuma valitsusvälise organisatsiooni tekitatud võlgasid,“ kinnitas kultuuriminister.

Saar lisas, et Kultuuriministeerium annab aastas üle 660 000 euro pühakodadele remonditoetuseks. See on samas suurusjärgus kõigile ülejäänud muinsuskaitseobjektidele kuluva summaga. Minister toonitas, et riik on päästnud Narva kirikuhoone hävinemisest. "Kultuuriministeerium on sihtasutuse Narva Aleksandri Kirik kaudu pühakoja korrastamisse investeerinud 2 miljonit eurot. Lepinguliste kohustuste täitmine jätkub aastani 2017," selgitas Saar.

Narva Aleksandri Suurkiriku kasutuselevõtmine eeldab edasisi investeeringuid, sest Päästeameti ettekirjutuste tõttu on kiriku kasutamine praegu keelatud. Suurkiriku hoone kuulub ka muinsuskaitse alla, mis tähendab, et sellele planeeritavad lisandused või ümberehitused peavad olemasolevaid väärtusi säilitama ja saama Muinsuskaitseameti heakskiidu.

Minister Saar kinnitas, et hoonel on korralik katus ja ehitise üldine seisukord on rahuldav. "Samal ajal on rusikareegel, et ainult kasutuses olev pärand säilib kõige paremini. Seetõttu ongi tähtis, et hoonesse leitaks sisutegevusi. Ootame omanikelt initsiatiivi ja oleme sisuloome küsimustes valmis igakülgseks koostööks," ütles Saar.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Narva Aleksandri koguduse pankrot kuulutati välja 2015. aasta aprillis. Koguduse võlausaldajad otsustasid müüa suurkiriku peahoone enampakkumisel alghinnaga 500 000 eurot. Varasemad enampakkumised koguduse varade müümiseks on ebaõnnestunud.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: