Musta Kasti "Müür" täitis lavastaja Jaanika Tammaru unistused

Foto: Must Kast

Eesti noorim teater Must Kast tähistas oma teist sünnipäeva viipekeelse lavastusega "Müür", mis lavastaja Jaanika Tammaru sõnul räägib eelkõige inimeste võrdsusest.

"Müür" põhineb Prantsuse autori Olivier Talleci pildiraamatul ning jutustab kahe rindel viibiva sõduri igapäevaelust ja igatsustest. Lavastus kombineerib teatrit, tantsu, akrobaatikat, objektiteatrit, viipekeelt, muusikat ja liikumist. Jaanika Tammaru jaoks saavad "Müüriga" teoks tema mitmed siiani täitmata unistused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks ideedest tuli läbi ühe viipekeele tõlgiks õppiva sõbranna, kes ütles, et viipekeelset teatrit tehakse ikka Eestis peaaegu et olematult," rääkis lavastaja.

Enne lavastamist polnud Tammarul ühtegi kokkupuudet kurtidega ja selle valmimiseks tegi Must Kast koostööd Eesti viipekeeletõlkide kutseühingu ja Eesti kurtide liiduga. "Nüüd on tekkinud selline suur tahtmine see keel ka ise päriselt selgeks saada. Või et kogu see protsess on silmiavardav ja selline huvitav ja hasarti tekitav," kiitis Tammaru.

Näitlejad õppisid peaaegu kaks kuud viipekeelt. Kui üht sõdurit kehastav Märt Koik sai kutse etenduses osaleda, tekitas see temas esialgu hirmu. "Mul oli varasem kokkupuude olnud Soome lavastajaga Hanno Eskolaga, kus me õppisime ka viipekeelt, aga kuna me õppisime seda ise videote pealt, siis see oli hästi pealiskaudne. Aga nüüd, kuna me läksime süvitsi, siis ma sain aru, et viipekeelt on võrdlemisi lihtne õppida minu arvates. See kuidagi lennult tuleb, peab oma keha usaldama. Kui sa usaldad oma keha, mida sa öelda tahad, siis inimene saab sellest aru," rääkis Koik oma kogemustest.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: