ERR.ee video. Cristophe Meierhansi "Ühendus paramatu ületamiseks. Sada sõda üleilmse rahuni" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Vaba Lava

Vaid kahel korral sai Vabal Laval näha Belgia kunstnik Cristophe Meierhansi lavastust "Ühendus paratamatu ületamiseks. Sada sõda üleilmse rahuni". Tegemist oli ainulaadse lavastusega, kus kõik osalejad valmistasid ühiselt pidusöögi - ERR kultuuriportaalis saab näha 16. aprillil toimunud etenduse salvestust.

Brüsselis töötav interdistsiplinaarne kunstnik Christophe Meierhans uurib oma teostes erinevaid igapäevaellu sekkumise võimalusi, mida kunst võiks pakkuda, manipuleerides inimeste sotsiaalsete harjumuste ja tavapäraste kokkulepetega. Ka Tallinnas etenduv lavastus teeb seda viisil, kus etenduse ainsateks osalejateks on sada publikuliiget, kellele lavastustrupp on andnud juhtnöörid, millest lähtuvalt võiks valmida suur ühine pidusöömaaeg.

Inimesed kohtuvad uute inimestega, valmistavad toitu ja pärast söövad selle ühiselt ära. Sellega küsib lavastaja küsimuse – kas on võimaik valmistada selline toit, mis maitseb kõigile? Ühine söömaaeg, toidu jagamine kaaslastega loob ühistunde, mis on heatahtlikkuse avalduseks teineteise vastu, kuid kas demokraatia oma algses tähenduses on üldse võimalik või jääb keegi ikkagi nälga?

Vaba Lava juhatuse liige Kristiina Reidolv leidis, et lavastus on korralduslikult põnev väljakutse, sest kuigi eelnevalt ei ole tarvis proove teha, tuleb koguda kokku palju erinevaid toiduaineid, millest sada inimest kahel õhtul söönuks saavad. "Olemasolev külmkapp jääb selle jaoks ilmselgelt kitsaks," sõnas Reidolv. Lavale saabub etenduse tarbeks kokku umbes 100 kilo toitu 24 eri tootegrupi kujul, 800 lauanõud ning maksimaalselt 100 inimest.

Lavastust aitavad välja tuua 16 noort teatriprodutsenti, kes osalevad Vaba Lava ja Läti Uue Teatri Instituudi rahvusvahelises produtsentide koolituse projektis "Theatre Expanded", mis toimub Interregi Kesk-Läänemere 2014-2020 programmi raames.

Loe Peeter Sauteri arvustust lavastusest siit.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: