Ahto Kaasik: hiied olid enamasti külasüdamete ligidal ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Pühapaikade uurija Ahto Kaasik andis välja raamatu "Põlised pühapaigad" ning rääkis "Ringvaate" stuudios, mida need muistsed pühapaigad tänaseks tähendavad.

"Eestis võiks ritta panna kümme olulisemat hiiepaika - üks oli näiteks ka 10-kroonise peal ehk siis Tamme-Lauri tamm," ütles Ahto Kaasik "Ringvaates" ning tõi välja veel ka Kaali kraatri ning Panga panga. "Hiis tähendab üldiselt looduslikku pühapaika, milleks on enamasti metsad või suured maa-alad, kuid seal kõrval on ka kivisid ja ojasid, mis meie esivanemad on välja valinud," selgitas ta, et hiiepaigad on enamasti ikkagi ajalooliste külasüdamete ligidal. "Piisavalt lähedal, et oleks alati hea sinna juurde minna ning piisavalt kaugel, et igapäevaelu ei häiriks."

Ahto Kaasik tõi välja, et hiitel käidi ande viimas ning seda just suurematel pühadel. "Usulise tähtsuse kõrval on seal käidud väga palju ka ravimas, sest meil on Eestis palju näiteks silmaojasid või ravikivisid," ütles Kaasik ja kinnitas, et ka temale on paljud inimesed kinnitanud, et nendel paikadel on tõesti mingi võime. "Vanaaegne elu ei olnud kerge ning ilma tagamõtteta seda asja ei tehtud."

Endale kõige südamelähedasemaks pühapaigaks peab ta Taevaskoda. "Samuti üllatab mind tihti Saule siniallikas, mis ei ole just alati sinist värvi."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: