2019. aastal toimub Eestis maailma suurim nüüdismuusikafestival ({{commentsTotal}})

{{1459316563000 | amCalendar}}
Foto: Harri Rospu

30. märtsi öösel hääletasid Lõuna-Koreas Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing ISCMi aastakonverentsil osalejad üksmeelselt selle poolt, et Eesti Heliloojate Liit ning festival Eesti Muusika Päevad korraldavad maailma kõige olulisema nüüdismuusika aastakonverentsi ja suurim nüüdismuusikafestivali World Music Days Eestis 2019. aastal.

Hetkel viibivad Lõuna-Koreas Tongyeongis konverentsil Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill ning helilooja Liisa Hirsch. Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu sõltumatu žürii valis Hirshi segakooriteose "a moment…" esindama Eestit tänavusel festivalil.

Lill ütles "Aktuaalsele kaamerale", et see tähendab nähtavust väga kõrgel rahvusvahelisel tasemel. "See organisatsioon, mille raames festival toimub, on üks kõige vanemaid, väärikamaid uue muusika organisatsioone üldse ja see on selles mõttes väga suur au ja tunnustus, et Eestil see võimalus üldse avaneb," lausus ta.

ISCM (International Society for Contemporary Music) on olulisim rahvusvaheline võrgustik, mis on pühendunud nüüdismuusika levikule ja kontaktide loomisele ning ühendab üle 50 riigi nüüdismuusika festivale või selle muusikasuuna põhifookusega organisatsioone. ISCMi peamiseks kunstiliseks väljundiks on festivali World Music Days (Maailma muusika päevad) korraldamine.

"ISCMi otsus näitab, et me oleme väga tõsiseltvõetavad tegijad ka korralduslikus plaanis rahvusvahelisel nüüdismuusika areenil. Eesti nüüdismuusikal, sealjuures mitte ainult heliloojatel ja interpreetidel, on äärmiselt kõrge maine," tõdes Märt-Matis Lill. "Mitmed inimesed on tulnud rääkima ühest või teisest eesti heliloojast, keda nad on kuulma sattunud. Üldine reaktsioon on suur hämming, kui kuuldakse, kui väike on Eesti rahvaarv. Üks USA helilooja küsis, et kas kõik eestlased on siis muusikud,” jagas esimesi mõtteid Lill.

Eesti Heliloojate Liit (EHL) kuulub ISCMi alates 2005. aastast. Ehkki Eesti on üks nooremaid organisatsiooni liikmeid, valiti EHLi esindaja seoses aktiivse osalemisega ja tänu siinse uue muusika tuntusele 2012. aastal ISCMi juhatusse esindama Põhjamaade ja Baltikumi piirkonda.

Siin piirkonnas on Maailma muusika päevad toimunud vaid Helsingis (1978) ja Vilniuses (2008). Maailma muusika päevade korraldajaks on 2019. aastal Heliloojate Liidu esindusfestival Eesti Muusika Päevad (EMP), millel täitub 2019. aastal 40 aastat.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: