Tallinn Music Weekile saabub Friedrich Nietzsche ({{commentsTotal}})

Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche Autor/allikas: thespiritscience.net

Viimase hetke üllatuskülalisena teatas festival Tallinn Music Week saksa filosoofi ja kultuurikriitiku Friedrich Nietzsche osalemisest. Nietzsche (sündinud 1844) saabub osalema TMW juttudel pop-up restoranis Fellin laupäeval, 2. aprillil kell 16, eri-case'i "Kui filosoofia sekkub muusikasse" raames.

Paneeli "Kui filosoofia sekkub muusikasse" modereerib nihilist Kaur Kender, osalevad veel popkultuurikriitik Tõnis Kahu ja muusik Ülo Krigul.

Festivali peakorraldaja Helen Sildna sõnul ei reklaamitud Friedrich Nietzschet algselt programmis välja, kuna poldud viimase hetkeni kindlad, kas tuntud filosoof juba vanema härrasmehena ikka jaksab pikemat retke Weimarist Tallinna ette võtta. "On teada, et Nietzsche avalikud esinemised on viimasel ajal harvenenud ja seetõttu me ei julgenud tema osalemist meie kavas enne välja kuulutada, kui hinnatud mõtleja tõepoolest Tallinnas kohal on," kommenteeris Sildna. "Seda suurem on rõõm, et ta üle aastate esimese ülesastumise just Tallinn Music Weekil teeb. Teatavasti on Nietzsche üks vanemaid elusolevaid muusikakriitikuid, kes on süvitsi uurinud näiteks Wagneri muusikat."

Sildna sõnul olid läbirääkimised Nietzschega alanud juba enne esimest Tallinn Music Weeki aastal 2009. "Tegemist on ääretult moodsa, ehkki mõnes mõttes ka vana kooli džentelmeniga," ütles Sildna ERR kultuuriportaalile. "Olime temaga Skype'i vahendusel ühenduses aastaid, aga kuigi suhtlus oli ülimalt viljakas just tänapäeva elu paikapanevate kildude poolest, siis otseseid lubadusi tulla esinema ei olnud."

Nietzsche on teatavasti jätnud sügava jälje Lääne kultuuri ja tööde jõud ulatub ka kaasaegsesse popkultuuri. Tema surematud teosed "Nõnda kõneles Zarathustra", "Antikristus", "Ecce homo. Kuidas saadakse selleks, mis ollakse" jm on tuttavad ka eesti lugejale. Lisaks popkultuuriteooria ja üliinimese (übermensch) mõiste kaudu moodsa, lõhestunud indiviidi küsimuse mõjutamisele on kontinentaalfilosoofia jõuline esindaja ja germaani idealismi guru Nietzsche otse tegelenud ka muusikateemadega ning aastal 1888 ilmus talt muusikakriitiline uurimus "Wagneri juhtum. Muusikuprobleem".

Nietzsche saabumist on oodatud, seda näitab kihisema löönud moodne meedia. "Just kirjutasin fesarisse tänase päeva mõtteterad ja hakkasin Nietzschet lugema, kui sellest uudisest kuulsin," rõõmustas hipster Janmar (37) ERRile. "Nietzsche näitab kindlasti kõigile lollidele koha kätte, selles mõttes mul on hea meel," lisas Janmar longerot viibutades: "Zum Wohl! Muide, VHS on DVD vinüül."

"Nietzsche oli teatavasti see mees, kes väga hästi tõi välja selle, et kes on õige mees ja kes on niisama jobu," sõnas noorpoliitik Jaak (24). "Igatahes värskendav on tema tulek ning ilmselt astun minagi seetõttu läbi populaarselt noorteürituselt. Zieg... khm-khm."

"Ta on ju mingi neljasaja-aastane," ei uskunud oma kõrvu popkriitik Pilvy (17). "Aga noh, lähen vaatan ilmaime ära. Nüüd aga lähen loen Nietzschet. Ikka sama mees?"

"Käisin just teepoes, siis Twitteris, siis Pootsmanni kontserdil trammis ja nüüd lähen loen Nietzschet. Minu jaoks ta ei ole surnud," nentis tudengihärra Taavet (25). "Miks on ameerika noortefilmides alati vanamoodne muusika? Mitte Justin Bieber?"

Ent Nietzsche kõnetab rohkemaid inimesi, kui peened kriitikud-sõnameistrid ja populaarteoreetikud. "Hurjoh, see on küll tüse uudis. Elagu Eesti ja krambimbambambuli," ütles nats Aabram (30).

On räägitud, et Jumal on surnud, on ka räägitud, et Nietzsche on surnud. Ega tuntud mõtleja juhtumisi ilmu vestlusele mingil liiga moodsal kujul, näiteks hologrammina, kerkis fännidel siiski üles ka kahtlusi.

"Ärgem unustagem, et tänapäeva 75aastased käivad Burger Boxis söömas ja Mutant Discol jalga keerutamas ja kimavad ratastega ringi nagu Miškad, pöetud habemed uljalt kooldu," vastas Helen Sildna naeratades. "Miks ei võiks siis üks, oot ma arvutan, 171-aastane härrasmees endiselt aktiivne olla ja mõelda? Ja noh, mõne jaoks on ju Elvis ka surnud." 

Uudis ilmus 1. aprillil.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: