ERSO esineb taas teiste Baltimaade pealinnades ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

ERSO esineb 15 aastase pausi järel taas teiste Baltimaade pealinnades - eile anti täismajale kontsert Riia Suurgildi saalis, täna ollakse Vilniuses. Muusikute eestvõttel kestab praegu esimene Baltimaade sümfooniaorkestite festival, mille jooksul musitseeritakse naabrite kontserdisaalides.

Maestro Neeme Järvi teeb ERSOga Riia Suurgildi hoone laval proovi. Järvi sagedased Riia esinemised jäävad kolmekümne aasta taha, viimati juhatas ta Riias Göteborgi orkestrit. Ooperid vahetavad maju sagedamini, esindusorkestrid on uue festivaliga alles loomas sellist tava, aga juba proovi järel kritiseerib Järvi Baltimaade kontserdisaalide kehva olukorda. Riias on tema sõnul suurepärane orkester, kuid ilma saalita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eestlased on ehitanud kontserdisaali, mis on väga ettenägelikult Tallinnas ja see on ka meie ainus kontserdisaal, kus orkestril on mingisugusel määral kodu. See siin, Riias on lihtsalt üks juhuslik väljapääs. Siin on halb akustika, see ei kõlba mitte kuhugi. Saal on väike ja siin suuri lugusid mängida ei saa," kommenteeris Neeme Järvi.

Iga orkester esitab naabrite juures ka mõnd oma tuntud helilooja teost ja ERSO mängib muidugi Pärti.

Läti riikliku sümfooniaorkestri peatoimetaja Orestis Silabriedise sõnul on Lätis väga palju Järve perekonna fänne. "On neid, kes on valmis sõitma Neeme Järvi või Paavo Järvi kontsertidele igasse maailma punkti. See pole üldse liialdus."

Riias ja Vilniuses eineb koos ERSOga Kalle Randalu. Orkestreid kuulates võib mõndagi järeldada pillimänguõppe kohta Eestis, Lätis ja Leedus, kuid saada osa ka nüanssidest, millele naabrid klassikalises muusikas praegu tähelepanu pööravad.

"Iga sümfooniaorkester on oma isepärase kõlaga. See on tingitud orkestriga töötavast peadirigendist, orkestri igapäevasest proovitegemise saalist, kontserdisaalidest ja ka mängukultuurist," ütles ERSO direktor Kristjan Hallik.

Kuigi terve kuu kestev Baltimaade esimene sümfooniaorkestrite festival on alles poole peal ja osa konsterte veel Tallinnaski ees, on huvi olnud suur, ja ehk kaasatakse järgmisel korral ka Soome ja Poola.

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: