Steni muinasjutuvõistlus muutub noorte seas aina populaarsemaks ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tänavu 24. aastat peetav Steni muinasjutuvõistlus muutub noorte seas üha populaarsemaks. Sel aastal saadeti võistlusele ligi 500 tööd kõikjalt üle Eesti.

Võistluste algusest alates ehk peaaegu veerandsada aastat žüriis laste töid hinnanud kirjanik Leelo Tungal ütles "Aktuaalsele kaamerale", et aasta-aastalt on osalejate arv kasvanud ja ka kirjatööde tase tõusnud.

Kuigi tegemist on muinaslugudega, nopivad lapsed tähelepanelike vaatlejatena teemasid igapäevaelust. Näiteks on muinaslugudesse kirjutatud valimisi ja valimislubadusi või lapse soov, et pereisa jõuludeks Soomest koju tuleks.

Leelo Tungal lisas, et ei maksa mõelda, et lapsi võib petta või et nad ei saa elust aru. Tema sõnul kirjutatakse lausa meisterlikult.

"Head süžeed, seda on ka palju, palju on puänte, palju on huumorit ja irooniat, aga see, et lugu on stiilne algusest lõpuni, on viimaste aastate nähtus, tõepoolest," rääkis Tungal.

Sel aastal kirjutas esimese kohaga auhinnatud muinasjutu Tallinna Kivimäe põhikooli 9. klassi poiss Joosep Spirka. Tema lugu oli Aafrikas elavatest surikaatidest, kes olid sunnitud oma kodumaalt välja rändama.

See on lugu pagulastest ja idee tuli uudiseid jälgides.

"Nad satuvad Põhjamaa metsadesse, kus on Põhjamaa loomad. Hoopis teistsugused loomad kui surikaadid. Nad pole kunagi näinudki surikaate ja muidugi nad ei taha neid vastu võtta ja korraldavad koosoleku ja siis koosoleku käigus hakkab juhtuma," selgitas Spirka loo sisu.

Auhindu jagades ütles Ants Roos, et muinaslugude autorite seas on selliseid kirjutajaid, kes võiks tulevikus romaanivõistlusel osaleda.

Kirjanik Leelo Tungal kinnitas, et see ei olnud liialdus ja rääkis tööst, mis võiks juba praegu novellivõistlusel konkureerida. Selle kirjutas Tartu Katoliku Hariduskeskuse 9. klassi õpilane Hant Mikit Kolk.

"Mina kirjutasin ühest lihtsast mehest, ühest kaupmehest, kes mõtles, et miks elada, sest ta ei näinud enam elul mõtet. Siis ta mõtles ja mõtles, siis talle anti natuke nõu ja siis ta jõudis järeldusele, et oleks ikka tarvis elada," kirjeldas Kolk.

Noor autor ütles, et kuidas idee tuli, ta öelda ei oska, aga keskkonnaks, kus lugu hargneb, andis mõtte Boriss Akunini krimkade lugemine. Hant Mikit Kolk rääkis veel, et talle meeldib lühijutte kirjutada ja tunnistas, et pika jutu kirjutamiseks tal ilmselt püsivust poleks.

Muinasjutuvõistlust korraldavad Ann ja Ants Roos, mälestamaks oma noorelt lahkunud poega Steni, kes armastas kirjutada just loomamuinasjutte.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: