Rebeka Põldsam uurib naise avalikku kuvandit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Pidulaud. Kavand" (2016) kollaaž. Autor/allikas: Liina Pääsuke

Neljapäeval, 7. aprillil kell 17 avatakse Vaal galeriis Rebeka Põldsami kuraatorinäitus "Ära ole see, kes sa oled, ole ilus!", mis käsitleb naiste avalikku kuvandit ja kuvandi mõju iga naise argielule.

Näitus küsib küsimusi: kas ajakirjade kaanestaarid on ikka päris inimesed? Miks tundub, et naise juures peetakse kõige olulisemaks läikivaid juukseid ja ilusaid jalgu? Kellele on vaja viit kasulikku nuga? Kas draama on ainult sinu peas?

"Juba ligi sada aastat on feministlikud autorid kirjutanud, kuidas ühiskond on seadnud naistele ootuse olla ilus ehk igasugustest raskustest head nägu tehes välja tulla," kommenteeris kuraator Rebeka Põldsam. "Ühelt poolt on nõue nii heas kui halvas moraali kõrgel hoida kahtlemata produktiivne. Teisalt on naistel keeruline hea tüdruku kuvandi tagant rääkida probleemidest, mis pole ainult isiklikud, vaid ühiskondlikult korduvad. Struktuursed probleemid on näiteks statistiliselt väga kõrge koduvägivalla näitaja, toitumishäirete lai levik ja palgalõhe tööelus."

Naise kuvandit ja konteksti ehk ootusi, piiranguid ja eeskujusid naistele loob suuresti meedia - aga kus on praegu koht, kus rääkida suurtest käivitavatest tunnetest nagu hirm, iha, pettumus või äratundmisrõõm? Miks ei võiks just naisteajakirjad olla täis julgustavaid, kultuuri kriitiliselt mõtestavaid ja elujaatavad nõuandeid, kuidas toime tulla ühiskondlike probleemidega või kuidas mõista poliitilist olukorda oma koduseinte vahel naise perspektiivist? Näitusel "Ära ole see, kes sa oled, ole ilus!" eksponeerivad kunstnikud huumori, kire, frustratsiooni ja elevusega oma meelsust ja mõttekäike naistele seatud ootuste, piirangute, eeskujude ja võimaluste kohta.

Kunstnikud: Alissa Šnaider & Kaja Kann, Mari-Liis Lill, Brit Pavelson, Edith Karlson, Liina Pääsuke, Eva Mustonen, Helena Keskküla, Elis Saareväli, Katja Adrikova, Triinu-Liis Rahe, Anna-Stina Treumund, Sander Tuvikene
Kuraator: Rebeka Põldsam
Koordinaator: Kaarin Kivirähk
Installeerimine: Siim Soop

Näitus jääb avatuks 7. maini.

Näituse pealkiri on laenatud ansambli Ultramelanhool laulust "Äraoleseekesoledoleilus" (2004).

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: