Euroopa spetsialistid: publikut tuleb meelitada kaasamisega ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kuidas saada inimesi Euroopa väärtfilme vaatama? Lase neil ise valida, mida nad kinos näha tahavad - selline on projekti Scope100 lühikokkuvõte.

Teisisõnu valivad osalevates riikides igaühes sada filmihuvilist festivalidelt nopitud filmide seast oma lemmiku, mis siis vastavas riigis linastub. Näiteks Austria publik valis tänavu välja Martti Helde "Risttuules", vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on tegemist publikuga, kellele pakutakse roogasid, mida nad tingimata ise ei sööks, kui saaksid valida. Peaksime vaatajatega nõu pidama ning digitaalne tehnoloogia võimaldab publikuga suhelda. See on suur läbimurre, kasutame ära uusi vahendeid, mida digitaalne turg meile pakub," ütles projekti Scope100 algataja, Poola filmilevifirma Gutek Film hankejuht ja loovdirektor Jakub Duszynski.

Kujutavas kunstis jääb ikka kunstimaailma ülesandeks teoseid esitleda, aga väärtuslikuks muutuvad nad alles siis, kui inimesed neid näevad. Publikut saab kaasata vaid nii, kui kõneleda kunstist arusaadavas keeles ning muuta kunstiinstitutsioonid ligipääsetavaks, ütleb aastaid maailmakuulsas Tate'i galeriis ning nüüd Christies'i oksjonimajas töötav Marc Sands.

"Inimesed on sotsiaalmeedias, tänaval, avalikus ruumis. Mida rohkem minna sinna, kus inimesed on, seda rohkem muutub kunst inimeste elus "normaalseks" ja seeläbi avatumaks ning kõigile nauditavaks," selgitas Sands.

Publikul soovitab Sands aga võtta rahulikult. "Kui galeriisse sisse astuda, siis on imekspandav, kui paljud inimesed näevad välja hirmunud ja muretsevad, mida nad peaksid kunstist arvama. Minu arvamus on, et ärge seepärast üldse muretsege, see pole tähtis. Minge sisse, nautige, ja mida rohkem kunsti näete, seda rohkem hakkate seda armastama. See on nagu väike muskel, mida peab treenima, ja mida rohkem seda treenida, seda tugevamaks see muutub."

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: