Heini Vaikmaa tutvustas "Terevisioonis" enda süntesaatoreid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

7. aprillil algasid Eesti Muusika Päevad ning seetõttu oli "Terevisiooni" stuudios külas muusik Heini Vaikmaa, kes tutvustas mõnd süntesaatorit, mis tema kogus olulisemad on.

Heini Vaikmaa tõdes "Terevisioonis", et saates oli tal kaasas vaid väike osa süntesaatorite kogust. "Kui ma olen ikkagi 30 aastat asjaga tegelenud, siis praeguseks tekib ilmselt iga aasta üks süntesaator juurde." Stuudiosse oli ta enda sõnul võtnud kaasa kuulsad, ent sealjuures kõige kergemad ning pisemad süntesaatorid.

Esimese süntesaatorina tutvustas ta ajaloo esimest MIDI-süntesaatorit Prophet-600. "See on pärit aastast 1982 ja kuna see on esimene MIDI-süntesaator, siis see tähendab, et seda saab ka näiteks arvutiga kontrollida - Dave Smith mõtles kunagi selle süsteemi välja." Heini Vaikmaa kinnitas, et vahel kasutab ta seda pilli tõepoolest muusika tegemiseks, kuna seal on agressiivsed saundid. "Tegelikult võibki öelda, et mida vanem on süntesaator, seda paksemad kõlad."

Teine stuudios kaasas olnud pill oli Yamaha DX21, millega on Vaikmaa sõnul seotud ka huvitav lugu. "Kui ma selle pilli ühest portaalist leidsin ning müüjale helistasin, siis kuulsin, et selle sama pilliga on Kalev Aas kunagi Mahavokis mänginud," tõi Heini Vaikmaa välja ja lisas, et kõik jõuab ikka ringiga kuidagi sinu juurde tagasi. "Kui MIDI-süntesaatorite puhul tuleb saundid ise valmis teha, siis see on juba preset-pill."

Yamaha süntesaatori külge oli tal ühendatud ka Minimoog Voyager. "See on tüüpiline analoogsüntesaator, kus on kolm ostsilaatorit - kui minul on üks hääl, siis siin on kolm häält." Vaikmaa väitis, et Minimoogiga saab juba filtrite ja erinevate efektide abil ükskõik millised helid valmis teha.

Kolmandaks instrumendiks oli ARP Odyssey, mida on Heini Vaikmaa sõnul kasutanud paljud tuntud muusikud. "See on aasta tagasi ehitatud pill, mis on suhteliselt identne kunagise, 1970. aastatel tehtud pilliga," ütles Vaikmaa.

12. aprillist alates on võimalik Rahvusraamatukogus vaadata Heini Vaikmaa ja Tanel Rooviku erinevaid süntesaatoreid. Üritus toimub Eesti Muusika Päevade raames.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Terevisioon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: