Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Balti Paviljon toob Veneetsia arhitektuuribiennaalile kokku sadu teoseid

{{1460118649000 | amCalendar}}
Foto: David Grandorge

Balti Paviljon on Eesti, Läti ja Leedu esmakordne ühisprojekt, mis esindab kolme riiki 15. rahvusvahelisel Veneetsia arhitektuuribiennaalil. Ühine ekspositsioon toob rahvusvahelise publiku ette kümnete Eestist, Lätist ja Leedust pärit arhitektide, linnaplaneerijate, fotograafide, geograafide, geoloogide, majandusekspertide, kultuuriteoreetikute, ajaloolaste, filosoofide, antropoloogide, kunstnike, samuti muuseumide jpt organisatsioonide teadmised ja loomingu.

Kokku enam kui 100 tööd Baltikumist ja kaugemalt täidavad mai lõpust alates mitmeks kuuks 1600m2 suuruse hiiglasliku näitusepinna veneetslaste poolt armastatud Palasport Arsenale spordihoones.

7. aprillil tutvustasid projekti Balti Paviljon üheksa kuraatorit Riias, Läti rahvusraamatukogus koos Läti kultuuriministri Dace Melbārde ning projekti kolme komissariga projekti avalikkusele lähemalt. Sündmusel võtavad video vaheldusel sõna ka Eesti ja Leedu kultuuriministrid.

Balti riikide ühisnäitus 15. rahvusvahelisel Veneetsia arhitektuuribiennaalil seab eesmärgiks uurida kolme riigi ehitatud keskkonda kui jagatud ideederuumi, kus arhitektuuri positsioon hinnatakse ümber palju laiema haardega ruumipraktikate taustal. Ekspositsioon analüüsib regionaalselt olulist infrastruktuuri, objekte ja piirkonna loodusressursse ning kõige selle seoseid kolmes riigis tekkinud kodanikuliikumiste ja kultuurinähtustega, otsides tulevikustsenaariume Eesti, Läti ja Leedu ühisruumile.

Näituse lõplik kuju ja lahendus saab avalikuks alles Balti Paviljoni avamisel 27. mail Veneetsias, Riias saab aimu mastaapse projekti eesmärkidest, visioonis ja valitud töömeetoditest.

Läti Vabariigi kultuuriminister Dace Melbārde, Eesti Vabariigi kultuuriminister Indrek Saar ja Leedu Vabariigi kultuuriminister Šarūnas Birutis rõhutavad ühiselt: "Balti Paviljon on äärmiselt unikaalne ettevõtmine, mitte ülaltpoolt suunatud protsess, vaid projekt, mis põhineb kolmes Balti riigis kuraatorikonkursi võitnud nägemustel. Ühispaviljon saadab saadab meie ehitatud keskkonnale keskenduva regionaalse sõnumi – meie kolm riiki ei jaga mitte ainult sarnaseid ajaloolisi jooni, vaid meil on ka ühised tulevikuambitsioonid taristu osas. Balti Paviljon pakub suurepärast võimalust mängida kujutluspildiga sellest, mida meie piirkond koos töötades saavutada võib."

"Balti Paviljon seab eesmärgiks pöörata pahupidi mõtteviis, et rahvuslik esindatus on erakordne, ning rõhutab selle asemel võimalust teha asju koos, vaadelda meid üksteise suhtes kui usaldusväärseid partnereid, kelle ühine suurem mõjuvõim on tugevus ning kes suudavad algatada projekte, mis viivad regiooni edule. Euroopa Projekti tänase fragmenteerumise kontekstis pakub Balti Paviljon viise vaadata jagatud ühist ruumi rahvusriikide piiride üleselt," selgitas kuraatormeeskond.

Näitus tegeleb kolme riigi ehitatud keskkonda mõjutavate oluliste regioonidevaheliste taristuühendustega nagu näiteks Rail Balticu raudteeprojekt, ühine ligipääs Läänemere veeteedele, energiavõrgustikud, mis on seotud elamupiirkondadega. Baltikumi linna- ja maapiirkondade maastike muutumist vaadeldakse näitusel läbi Euroopa geopoliitika hetkeseisu prisma. Et mõista ja avada rahvusvahelisele publikule paremini selliste projektide nagu Ignalina tuumajaam, Aidu põlevkivipüramiidid ja veeldatud maagaasi hoidla-laeva FSRU Independence või ka mitmete kultuuritaristu projektide ning isegi erimajandustsoonide tähtsust, uuritakse Eesti fosforiidilademeid, Läti ja Leedu geoloogilist struktuuri ja pinnaseproove.

Balti Paviljon - The Baltic Pavilion

Kuraatorid: Kārlis Bērziņš, Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Johan Tali, Laila Zariņa, Jonas Žukauskas

Balti Paviljoni komissarid: Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskus, Tallinn), Jānis Dripe (Läti kultuuriministeerium), Ona Lozuraitytė and Jonas Žukauskas (Architecture Fund, Vilnius)

Produtsendid: Architecture Fund, Eesti Arhitektuurikeskus, projektijuht Karin Kahre

Rahastajad: Leedu Kultuurinõukogu, Läti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: