Kuressaares näeb kodudest ja kirikutest välja toodud ikoone ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kuressaare Raegaleriis on väljas üsna omapärane näitus. Nimelt on sinna toodud kodudest ja kirikutest enam kui poolsada ikooni.

Valdavalt on tegemist kaasajal maalitud pühapiltidega, mille autoriteks on Tiina Veisserik, Inga Heamägi, Sirje Sääre, Maaria Treima ja Sven Viires. Aga on ka ajaloolisi, 19. sajandist pärit ikoone, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ikooninäituse korraldamine kunstigaleriis on erakordne sündmus. Tavaliselt on ikooni koht kirikus, ikoon on liturgiline kunst ja kuulub kiriku juurde ja kannab endas kiriku õpetust," selgitas Eesti kunstimuuseumi restauraator, ikooninäituse kuraator Sirje Säär.

"See ei ole nagu pühaduse teotus. See ei ole midagi sellist, et ikoon saaks selle läbi kuidagi kahjustatud, vastupidi. Siin täna kõlasid väga ilusad ütelused, et see ikoon hoopiski muudab meid. Ikoon haarab meid, pilt haarab meid," kinnitas preester Toivo Treima.

Ikoone maalitakse ka tänapäeval kunagiste vanade traditsioonide järgi. See on aga piisavalt oskusi nõudev ja pikaajaline protsess. Näiteks selle pühaku ikooni valmistamiseks kulus suurusjärgus täisnädala jagu töötunde. Puhast kulda on ikoonide valmistamiseks kasutatud läbi sajandite ja seda ka tänapäeval, sest kullal on ikoonide juures kindel tähendus.

"Kuld sümboliseerib taevast valgust ja need pühakud, keda me ikoonidel kujutame, tulevad meile oma muudetud olekus taevase valguse ja säraga," oli Sirje Säär veendunud.

Ikoonide valmistamist nimetatakse ka kirjutamiseks ja seda tehakse suure pühendumisega. Valdavalt lastakse kõik kaasaegsed ikoonid preestrite poolt pühitseda.

"Nad ei ole mõeldud ju ainult üheks aastaks. Nad on mõeldud ju kestma kauemaks kui meie elu. See on ikooni mõte. Nad jäävad pärast meid. Seda maalides me teame, et me peame endast rohkem andma, see ei ole ühe näituse asi. Ikoon ongi pilk igavikku!" kinnitas ikooninäituse kuraator kunstnik Inga Heamägi.

Sirje Säär usub, et usk jumalasse on kunstnikule ikoonimaalimise juures vajalik. "Ma arvan, et tal oleks väga raske seda maalida. Ma arvan, et ta ei hakkakski seda maalima!"

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: