Muusikaakadeemias esitleti raamatut klaveripedagoogist ja pianistist Erna Saarest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Erna Saar Mart Sanderi galeriis
Erna Saar Mart Sanderi galeriis

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis toimus 9. aprilli pärastlõunal pidulik sündmus – legendaarse klaveripedagoogi ja pianisti Erna Saare elu ja kunstnikuteed käsitleva raamatu esitlus.

Erna Saarele pühendatud raamatu koostaja ja autor on pianist ning EMTA klaveri- ja pianismiajaloo professor Toivo Nahkur. Et raamatus on mitmel puhul juttu ka Erna Saare kunstnikust abikaasast Johannes Võerahansust, kannab värske trükis pealkirja "Erna Saar endast ja Johannes Võerahansust". Raamatu toimetas Ingrid-Annelie Koit ja kunstilise kujunduse tegi Arvo-Artur Palu.

Eriliselt köitvaks tegi esitlusõhtu see, et auväärses eas 92-aastane maestra Erna Saar istus esitlustseremoonia aja ise klaveri taga ning tutvustuste-sõnavõttude vahel mängis talle aegade jooksul enimmeeldinud klaverimuusikat – Fryderyk Chopini palu ning Franz Schuberti muusikat Ferenc Liszti arranžeeringus, samuti Eduard Oja ja Eduard Tubina teoseid.

Tartumaal 1924. aastal sündinud Erna Saar õppis 1934-1944 Tartu Kõrgemas Muusikakoolis ning 1944-1948 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, lõpetades cum laude professor Bruno Luki klassis. Juba 1948. aastal võttis Bruno Lukk Erna Saare oma assistendiks ning ta jäi klaverikateedri õppejõuks pedagoogikarjääri lõpuni. Täiendades end vahepeal Moskvas, õpetas ta ka Tallinna Muusikakoolis ja pikemalt Muusikakeskkoolis. Ta on avalike esinemiste kõrval rohkesti salvestanud muusikat Eesti Raadiole, samuti palju ka Eesti heliloojatelt kuni oma 90. eluaastani.

Erna Saarel on väga arvukas ja muljetavaldav õpilaskond, kelle hulgas on praegu väga tuntud muusikuid. Kui vaid mõned nimetada, on nendeks olnud Arvo Pärt, Eevi Ross, Riina Gerretz, Raimo Kangro, Alo Ritsing, Olari Elts, Anu Tali, Helena Tulve, Erki Pehk, Aare-Paul Lattik, Hando Nahkur, Mikk Üleoja, Mart Sander jpt.

Toivo Nahkur ütles oma tutvustavas sõnavõtus: "Suure Kunsti Teenijana on Erna Saar meile tõestanud, et klaverimäng niisugusel kujul, nagu tema seda mõistab, tähendab ühtset keha ja hinge teraapiat: suur sisemine aktiivsus, elurõõm ning vaimne erksus ei tunne aastate raskust ja mis veel olulisem – see vaimne erksus koos piiritu armastusega klaverikunsti vastu on ka alus, millele on üles ehitatud Erna Saare pikk ning õnnelik elu...“ Raamatu kaante vahel on eriti hinnalised mälestused Tartu muusikaelust kuni 1944. aastani, sama põnevad on meenutused kohtumistest suurte vene pianistidega Moskvas ja Eestis, mitmed muusikaliste reiside muljed jm.

Muusikaakadeemia kammersaal oli raamatuesitlusel rahvast täis. Kohtumisele oma suurepärase õpetajaga olid tulnud teda tänama ja austama paljud õpilased, kolleegid ja tuttavad. Erna Saar andis isiklikult üle tänutäheks raamatud talle olulistele inimestele, kelle hulgas oli ka kaks tema raviarsti. Päratu pikk oli rida neist, kes tahtsid maestrale isiklikult üle anda lillekimbu. Pärast vahetati muljeid kohvilauas.

Professor Toivo Nahkur on meie teenekamaid pianismiajaloo uurijaid-teadlasi ning viljakas raamatute autor. Raamat Erna Saarest on tal juba viies asjatundlik suuroopus.

Esimesena ilmus 1989. aastal "Vestlusi Bruno Lukiga“, millele on järgnenud kolm pianismiajaloo köidet sarjast "Muusika läbi vaimu“ – I raamat ("Raamat pianismist ja pianistidest“, 2006), II raamat ("Renessansist Bachini“, 2010) ja III raamat ("Barokk Saksamaal. Johann Sebastian Bach“, 2014).

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: