X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peeter Espak: ISIS on kogu maailmale sõja kuulutanud ja meie Euroopas teeskleme, et kõik on korras

Peeter Espak
Peeter Espak Autor/allikas: Ülo Josing/ ERR

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli orientalist Peeter Espak, kellega räägiti islamist ja sellega seotud vastuolulise olukorra kujunemisest maailmas.

Espak kirjeldas maailma hetkeolukorda kui kaost: "Toimub kaos ja segadus, seda on väga raske teaduse vormi formuleerida. See, mis praegu Lähis-Idas toimub, on täiesti ennustamatu kaos. Kui me kolleegi Vladimir Sazonoviga aastatel 2011-2013 kirjutasime sellest mitmeid artikleid, siis me veel suutsime ennustada. Me ennustasime isegi päris täpselt seda kaost Süürias, aga hetkel minu mõistus enam ei võta. Kõik on liiga julm ja kohutav."

Läänemaailma sekkumine riikide arengusse, mille juured on iidsetes tsivilisatsioonides, on Espaki sõnul mõjutanud praeguse kaose tekkimist: "Esmalt muidugi Lahesõda, oleks võib-olla olnud õige Saddam kukutada. Tol hetkel oli USA president Bush vanem, ta vist isegi ütles välja et eesmärk ei olnud riigipööre, vaid Kuweidi vabastamine. See on üks asi, mis oleks võibolla aidanud näiteks Iraagil stabiliseeruda. Aastaks 2003 kui Osama bin Laden oli juba oma tegusid teinud, siis Saddam oli pigem terrorismi vastane ja hoidis seda riiki stabiilsena. Tema lähikond ja pojad olid küll väga julmad inimesed ja kuidagi ei tahaks neid toetada, aga vähemalt oli riigis mingigi stabiilsus ja inimesed ei surnud nagu kärbsed. Iraagi ründamine 2003. aastal on ka ajalooline viga, keegi ei saa arugi, miks seda oli vaja teha," rääkis ta.

"Näiteks ka Liibüas ja Egiptuses toimuv – USA kõrged ametnikud ja ka välisminister julgustasid seda tagant. Õhutati, et kukutage need valitsused. Liibüa puhul oli ju NATO isegi otseselt seotud ja mitmed Euroopa riigid. Nii palju kui mina olen näinud – see lõppeb halvasti. Me sekkume eripärastesse tsivilisatsioonidesse, mis peavad ise leidma oma tõe. Näiteks kasvõi Iraan, me teame, et seal juhtub nii häid kui halbu asju, aga viimase kolmekümne aastaga on see suutnud areneda enam-vähem demokraatlikuks riigiks, kus inimeste elu ei ole otseselt ohus. See muistne iidne tsivilisatsioon toimib, samamoodi oleks ehk läinud Süüria puhul ja mine tea, kuidas Iraagiga. Ainus põhjus, miks sekkuda sõjaliselt, on tõesti genotsiidi ärahoidmine ja see toimub praegu Iraagis ja Süürias. Me ei tohiks minna õpetama mingisugust iidset tsivilisatsiooni, kuidas nad elama peaksid," selgitas Espak.

Espaki sõnul ei saa halvustada ühtki religiooni, küsimus on selles, kuidas inimene seda tõlgendab: "Me peame tunnistama, et islam on sõjaoludes välja kujunenud religioon, see pakub võimalusi mõelda sõjale ja agressiivsusele rohkem. Ühest küljest Islam annab võimaluse tõlgendada vägivallaterminites, aga see ei kohusta selleks, teisalt ta annab ka võimaluse uskuda heatahtlikkusse ja halastavasse jumalasse. See on juba seotud personaalse otsusega."

Äärmuslus on aga universaalne nähtus, mida esineb erinevates religioonides: "Me näeme kristluse puhul ju sama, näiteks võib tuua ka kristlikke äärmuslasi – Jim Jones ja tema 1978. aastal sooritatud massimõrv ja enesetapp. Me võime ka Breivikit nimetada äärmuslaseks, kes lähtus mingisugustest religioossetest alustest. Äärmuslus tekib sealt, kus kaob ära arutelu ja võetakse mingeid asju sõna-sõnalt."

"Mul on tunne, et need inimesed, kes on äärmuslased, nad oleks justkui juba ühe jalaga mingisse paradiisi astunud, nagu kasiinosõltlased või narkomaanid. Hea ja halva tunnetamine kaob ära, vana maailma moraal enam ei kehti. See on see, et kui ta tapab tuhat inimest ära ja tunneb, et see ei ole vale," rääkis ta.

Espaki sõnul on hetkel maailm sõjaolukorras, kuigi seda ei taheta tunnistada: "Tegelikult on ISIS avalikult välja kuulutanud, et nende jaoks on lahingutanner mitte ainult Euroopa, vaid kogu maailm. See võib meile tunduda totter ja naljakas, et mingi mõnekümne tuhande sõduriga liikumine vallutab kogu maailma. Aga niimoodi nad mõtlevadki tegelikult, et käibki sõda kogu maailmaga. Aga tihti ei suuda need analüütikud mõista äärmuslaste loogikat. ISIS on kogu maailmale sõja kuulutanud ja meie Euroopas teeskleme, et kõik on korras." 

Toimetaja: Marit Valk, Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: