Valle-Sten Maiste: Mati Unt oli Eestis tiksunud ajast kogu aeg ees ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

24. märtsil jõudis Endla teatris lavale Ivar Põllu lavastatud "Öös on asju", mis põhineb Mati Undi romaanil. Lavastusest rääkis täpsemalt teatrikriitik Valle-Sten Maiste.

Teatrikriitik Valle-Sten Maiste tõdes "OP'is" lavastusest "Öös on asju" rääkides, et selle aluseks olev romaan jäi 1990. aastatel mõistmatuks. "Kriitika jaoks oli see romaan müstika - paljude jaoks oli teos ka pettumus, kuna Unt oli olnud varem põlvkonnakirjanik, kelle teosed rääkisid selle põlvkonna intellektuaalsetest moraalsetest valikutest," ütles Maiste ja tõdes, et Ivar Põllu on leidnud teosele küll nauditava variandi, kuid ta oleks võinud minna enam teemade lihtsustamise teed. "Ivar Põllu ei ole selle lavastusega publikule eriti lahkelt kätt ulatanud ning on jäänud pigem liialt romaanitruuks."

"Põhjuseks, miks seda tuleks mängida suurel laval, on Ivar Põllu suurepärane lavakujundus," tõdes Valle-Sten Maiste, kuid lisas, et professionaalsete etenduskunstnike sõnul on selle lavakujunduse puhul mitmete põhitõdede vastu eksitud. "Ta oli suure lava kujundanud väga funktsionaalseks, kuid samas huvitavaks, mida ei oleks kusagil blackbox'is saanud teha," sõnas Maiste, pidades lavastus "Öös on asju" ikkagi vaid intellektuaalse vähemuse lavastuseks.

Valle-Sten Maiste soovitab vaatajal lähtuda teatrisaalis olles just Indrek Taalmaast. "Tema jutust saab igaüks aru, et see on ühe taksojuhi totter loba ning kuigi paljudel võib tekkida tunne, et pärast räägitakse tõsistest asjadest, siis ka need on tegelikult tühi jutt - see on selline tähenduslik loba, milles ei ole mingit väga tõsist mõtet."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: