Eesti klaverilugu sai raamatukaante vahele ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Alo Põldmäe sulest ilmus "Klaverialbum", mis dokumenteerib eesti 237 aasta pikkuse klaverite ja klaverimeistrite ajaloo. Koostöös Eesti teatri- ja muusikamuuseumiga sündinud teos on esimene, kus Eesti klaveri lugu talletatakse.

Klaverimuuseumi juhataja Alo Põldmäe on mõtet klaverialbumist kandnud endas üle kümne aasta. "Mul tekkis üks kius. Kius sellest, kui olin 2004. aastal Saksamaal ja leidsin Saksamaa leksikoni ja leidsin, et Estonia klavereid tehakse Moskau, Russland. Käis läbi sõna otseses mõttes nõks, et kuidas saab nii tähtsas leksikonis olla fakt kirjas vale aktsendiga," ütles Põldmäe "Aktuaalsele kaamerale".

Maailma kümne parema klaveri sekka kuuluv Estonia on ajaloo tänane ots. Klaverialbumis leiab 81 Eesti klaverimeistri tööd, neist kõige vanem on ühtlasi kõige haruldasem.

"Ja see on Ludwig Ehrigi poolt 1817. aastal Tallinnas valmistatud haamerklaver, mis on siis ka läbi ime säilinud ja konserveeritud, et see on tõeline haruldus," lausus Eesti teatri- ja muusikamuuseumi projektijuht Risto Lehiste.

Nüüd näeb seda haruldust teatri- ja muusikamuuseumis, aga Eesti klaverite lugu ei ole sellega lõppenud. "Üllatusi on tõesti igal sammul, igal aastal saab leitud tänase päevani kaks, kolm, mõnel aastal isegi neli uut vana klaverimeistri valmistatud klaverit," tõdes Põldmäe.

Kuivõrd 70 protsenti Eesti klaverimeistritest kandsid Saksa nime, ei pruugi inimesed mõnikord teadagi, et nende kodus just eesti klaverimeistri loodu on.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: