Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Esietendub Riina Maidre ja Nero Urke lavastus "Skaala surm"

{{1461228810000 | amCalendar}}
Foto: Johanna Eenma

Täna, 21. aprillil esietendub Kanuti Gildi SAALis Riina Maidre ja Nero Urke esimene koostöölavastus "Skaala surm".

Tegijad on liigitanud lavastuse draama nime alla, mis siinkohal tähendab dramaatilisust ja äärmuseid siduvat žanrit kuivõrd tavamõistes draama asetub pigem skaala keskele. "Skaala surmas" realiseeruvad 21. sajandi burlesk, travestialik meeleolu ja mõtteid koondav (või laialipaiskav) meelelahutus. Temaatiliselt keerleb lavastus ümber telje surm-armastus-illusioon.

Lavastust motiveerib ühelt poolt üksikisiku kestmine tühikäigul ning teiselt poolt väliste tingimuste aina jõulisemalt survestav kategoorilisus ja ekstsentrilisus. Selle kunstilise eneseväljenduse eesmärk on halle varjundeid elimineerides rajada teed ning luua ruumi tõmbe- ja tõukejõudu kogevale teadvusele.

"Minu jaoks on skaala surm inimese lugu. see kõlabki väga eksistentsialistlikult, aga olen alati olnud ka arusaamal, et millegi vähemaga ei ole mõtet tegeleda," ütles kaasautor- ja lavastaja Riina Maidre.

Nero Urke sõnul on nad lavastajatena tegelenud palju sellega, kuidas tuua kokku asju, mis võib-olla tavaloogikas kokku ei käi. "Pika osa ettevalmistusest moodustas lihtsalt nädalate kaupa rääkimine ja pinna kaardistamine, kus me inimestena üldse asume, mis meid näitlejate ja kunstnikena üldse huvitab."

Töö ideega algas Maidrel ja Urkel juba poolteist aastat tagasi ning kuna tegu on esimese koostööga, tuli teineteiseni käia pikk tee.

"Skaala surm" on isiklik, aga mitte selles mõttes, et vaataja tunneb end väljajäetuna.

"Kui kõik see, mida kunstnik oma väljenduses kasutab, on piisavalt ausalt isiklikuks viidud, siis on ta juba universaalne. See on minu viis mõtestada maailma, see on minu keel, teatrikeel, ja ma arvan, et äratundmise leiavad siit ikka väga mitmed isikud," lisas Maidre.

Riina Maidre on vabakutseline näitleja-etenduskunstnik Eestis. Tema tööde ühisosaks on saanud katsetuslik meetod ja kunstiline manifest, mille järgi iga järgnev töö algab eelmise tööprotsessi jälgedelt.

Nero Urke on vabakutseline näitleja-lavastaja Eestis. Oma töödes taotleb universaalset tõetunnet. Tema esitust ja loodud ruume iseloomustab detaili perfektsuse taotlus.

Idee, lavastus: Riina Maidre, Nero Urke
Esitus: Riina Maidre, Nero Urke, Evelin Jõgiste, Veronika Vallimäe
Helikunstnik: Tanel V Kulla
Valguskujundus: Revo Koplus
Kaasproduktsioon: Kanuti Gildi SAAL

Esietendus toimub 21. aprillil, järgmised etendused 22. ja 23. aprillil ning 19., 20. ja 21. mail kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis, Tallinnas. Etendusele 22. aprillil järgneb vestlus autoritega.

Toimetaja: Mari Rebane/Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: