ERR.ee video. Filmivestlus Triin Ruumetiga: Bemm on jõmmide seas tänaseks asendunud Lexusega ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

8. aprillil jõudis kinodesse uus Eesti mängufilm "Päevad, mis ajasid segadusse" - sõitsime filmi režissööri Triin Ruumeti ning operaatori Sten-Johan Lillega mööda Tallinnat ringi, et rääkida BMW tagaistmel elust, muusikast ning jõmmidest.

"Päevad, mis ajasid segadusse" režissööri Triin Ruumeti sõnul räägib film nii pimedusest, tühjusest, 90ndatest, Eesti inimestest, lootusest kui ka lootusetusest. "Tundub, et tõlgendusi on erinevaid, sest osade inimeste jaoks räägib see film ka nende enda elust." Ruumet tõi välja, et üllataval kombel on ta tagasisidet saanud ka inimestelt, kes on 1990. aastatel olnud tegevad metsaäris ning kelle arvates on toonane õhustik väga reaalselt edasi antud. "Mult on uuritud, kas ma olen mingite tuttavatega suhelnud ja nõu küsinud - tegelikult on tegu ikkagi täielikult arhetüüpsete olukordadega."

Filmi võib Ruumeti sõnul võtta kokku ka kui ühe persooni juhatusel laiemat ringisõitmist. Operaator Sten-Johan Lill ütles, et eeltööd tehes nägid nad kogu 90ndate maailma läbi Hendrik Toompere juuniori mängitud Allari. "Ümbritsev on tegelikult juba niikuinii olemas ning tegelasi on väga palju, kellega ta filmi jooksul kokku puutub." Õhustiku ning huvitavate kohtade leidmiseks pidid nad filmimeeskonnaga aga mitu aastat ringi seiklema. "Film hakkas sündima viis aastat tagasi mingist tervikpildist, kus olid ossid 90ndatel kusagil kuusemetsas."

Enda filmiga soovib Triin Ruumet tegeleda pisut ka tolerantsusega jõmmidega vastu. "Kui vaadata pidevalt selle 90 protsenti, mis jõmmikultuuris halvasti on, siis võiks tegelikult võtta hoopis selle 10 protsendi, mis seal lahedat on ning see aitaks kaasa üleüldisele tolerantsusele." Tänaseks on Ruumeti arvates ka jõmmikultuur üpris palju muutunud. "Bemmi asemel on tulnud Lexus, dressipüksid on asendunud mingite lilleliste põlvpükstega ja nokamütsid on vahetatud Havana kaabude vastu," tõdes Ruumet ja lisas, et ka 90ndate märgiks olnud longero asemel juuakse täna pigem pudelisse pandud cuba libre kokteile.

Küsimused: Kaspar Viilup
Montaaž/operaator: Hanna Samoson/ERR
Täname: Triin Ruumet, Sten-Johan LillHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: