Avati Köler Prize 2016 nominentide näitus ({{commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix

Eesti Kaasaegse Kunsti muuseumis avati reedel, 15. aprillil Köler Prize'i nominentide näitus, mille lõpus kuulutatakse välja selle aasta laureaat. Lisaks rahvusvahelise zürii poolt antavale peapreemiale saavad oma lemmiku valida ka külastajad.

Köler Prize on kunstiauhind, mille eesmärk on tõsta esile Eestis aktiivselt tegutsevaid kunstnikke ja kunstirühmitusi. Auhinnale on nomineeritud viis kunstnikku viimase kolme aasta loomingu põhjal. Igaüks neist esitas näitusele kaks tööd, millest üks on loodud konkreetselt praegust näituseruumi arvestades. Esindatud on installatsioonid, skulptuur, video, fotograafia ning üle pika aja ka maalikunst, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kristi Kongi töö sai alguse ujumisbasseinist, mille kahhelmuster maandus nii maalidele kui kunstisaali seintele.

"Need tööd on aknad minu erinevatest ruumidest, kõige suurem on mu stuudioaken, just valgus, läbi mille ma iga päev välja vaatan, läbi mille ma mõtlen, või see kui palju üldse inimestel on aega aknast välja vaadata, ja mõelda selle peale, kuidas valgus muutub, kuidas hommikust saab õhtu," rääkis Kristi Kongi. "Mul on tunne, et praegu kunstis tegelikult selliseid momente on järjest rohkem vaja, sest mina ei suuda nii palju halbu uudiseid iga päev lugeda. Selles suhes vaatlemine, unistamine, mõtisklemine, eneseotsimine, ongi see, millega tänapäeval peakski tegelema," lisas ta.

Aknad mängivad olulist rolli ka Krista Mölderi väljapanekus, kus ruumis liikuva valguse ja värvide muutumine annab töödele muutuvaid tähendusi.

"Viimasel ajal on mind huvitanud dialoogid, praegu otsin dialoogi selle ruumiga ja iseendaga," ütles Krista Mölder. "Teose pealkiri on "Vahemaa" ja sisaldab nii vahet kui maad, teos saab koosnema mitmest osast ja need inimesed, kes siia näitusele jõuavad, ma väga loodan, et nad saavad vaadata siit aknast välja või kui nad tulevad juhtumisi mitu korda, siis on vaataja ja pildi vahel erinevat tüüpi valgus ja erinevat tüüpi suhted," lisas ta.

Raul Kelleri installatsioonides "Platvorm" ja "Kuus trummi" suhestuvad ruum ja heli. "Siia tuleb kuus trummi ja selle töö nimi ongi "Kuus trummi". Ma häälestan nad nende enda sagedusele ja ruumiga seosele," ütles Raul Keller. "Üritan avastada mingeid aspekte sellest ruumist, nad on kas helilsed või kohaspetsiifilised," lisas ta.

Kuni 26. maini saab ka iga näituse külastaja anda hääle oma lemmikule. Nii peapreemia kui publiku lemmik kuulutatakse välja Köler Prize 2016 galal, mis toimub 27. mail.

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: