Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kate Boy: just kontserdid annavadki meile ideid

Kate Boy
Kate Boy Autor/allikas: Eric Hart, Tatiana Leshkina

23. aprillil esines Tallinnas klubis Rock Cafe Rootsi elektropopi duo Kate Boy. Neli aastat tagasi vormunud kollektiivi taust on sama mitmetasandiline kui nende muusika. Enne esinemist andsid nad kultuuriportaalile intervjuu.

Austraallasest laulukirjutaja Kate Akhurst ning rootslasest produtsendid Markus Dextegen ja Hampus Nordgren Hemlin kohtusid juhuse tahtel Stockholmis ühiste tuttavate kaudu. Nagu Akhurst ise meenutab, siis pärast aastaid Disney filmidele mainstream pop laule kirjutades jõudis üks hetk kätte aeg, kus ta hakkas mõtlema, missugust muusikat ise luua tahaks. Akhursti, Dextegeni ja Hemlini klappiv nägemus pani kõik kolm võtma riski - hülgama oma senised tegevused ja hüppama pea ees muusikasse, mis just neid kõnetab. Sündis kollektiiv Kate Boy, alguses iroonilise nimega, nüüd juba täiesti tõsiseltvõetavana. Hemlini hiljutine lahkumine tegi triost võimsa duo.

Nende muusikat peetakse Rootsi uuekooli elektropopi esinduslikuks näiteks. Kuid nagu heal lapsel on mitu nime, nii on ka Kate Boy’d samastatud Kate Bushi, The Knife’, Robyni kui ka Peter Gabrieli loominguga. Kollektiivi lauljatari arvates pole võrdlusmomentide sissetoomine halb, vaid pigem kompliment.

Kate Akhurst: Iga kord kui keegi toob välja teise artisti meie loomingu kirjeldamiseks, olen alati meelitatud, sest mulle on kõik siiani nimetatud meeldinud. Kunagi, kui ise muusikat kirjutasin, siis oli küll vahepeal tunne, et “oh ei, see ei olnud küll nüüd see, mida ma muusikaga mõtlesin”.

Markus Dextegen: Tänapäeval on artiste keerulisem raamistada, sest võimalusi on muusika tegemiseks rohkem. Eriti kui räägime elektroonilisest muusikast. Kuid žanrilises mõistes saab öelda küll, et teeme eelkõige elektropoppi.

Dexeteni sõnul saab nüüdisaja elektroonilist muusikat lahterdada kas nostalgilise maiguga vanade helide kopeerijaks või uute vooludega katsetajaks. Kate Boy on keskendunud eelkõige viimasele.

MD: Me oleme inspireeritud eelkõige 1970ndatest ja 1980ndatest, kui tulid välja esimesed elektroonilise muusika instrumendid. See oli aeg, kus muusikal polnud reegleid. Ja tegelikult on see nii ka tänapäeval. Alati võib öelda, et “kõik on juba tehtud”, aga tegelikult on asi selles, kuidas muusikat teha. Nüüdisajal on rohkem võimalusi, kuid keeruliseks kohaks ongi just õigete vahendite valimine. Näiteks lugu tehes pead otsustama, et võtame ainult nii palju sõnu, lisame vaid veidi bassi ja selliseid rütme ning hiljem muudame kõike esinemistel tekkinud ideede kaudu. Ei ole parim idee valida endale taustaks mängima orkestri ja analoog-helid.

KA: Ma arvan sama, meil on nii palju valikuid, kuid eelkõige tuleb inspiratsioon just sellest, et mõelda, kuidas instrumente nende võimaluse raames ära kasutada. Paar kuud tagasi tegime seda inimeste tehtud piltidega meie kontserdist. Nimelt võtsime need fotod ning muutsime tarkvara abil muusikaks. See küll kõlas alguses katkiselt, kuid Markus katsetas veidi ja lõpuks saimegi neid helisid lugudes kasutada. Kastist välja mõtlemine ongi inspiratsiooni allikaks ja tekitab tunde, et kõik pole ju veel tehtud.

Suures osas saab Kate Boy inspiratsiooni just kontserdite kaudu. Nad ei karda katsetada ka laval olles. Näiteks alustas bänd esimest korda esinemistega juba siis kui kollektiivil oli välja antud vaid nende esimene, kuid ka kiidetuim singel “Northern Lights”.

MD: Albumi kirjutamise protsessis on oluline ka show’de tegemine, sest see annabki ideid. Meil on tihtilugu nii, et pärast keikkat naaseme hotelli ning magamise asemel kirjutame uusi lugusid. Kuidas sa ikka magad, kui adrenaliin on laes. Tegelikult on lugude kirjutamine vaid viiskümmend protsenti kogu albumist. Just tuuridel käimine aitab paremini oma muusika helilist poolt avastada.

Seejuures esimene tuur, millele Kate Boy läks oli duo sõnul korralik enese proovile panek.

MD: Esimesel tuuril, kui ütlesime jah, siis oli meil aega vaid kuu, et “Northern Lightsile” kirjutada miskit juurde. Tegime siis paar lugu. Meie esimene esinemine kestis vist nii kolmkümmend minutit.

KA: Hee, pigem kakskümmend. Aga lõpuks lisasime igale tuurile oma kümme minutit juurde. Seda oli küll korraga palju, kuid pärast esimese singli välja andmist tekkis võimalus, mida ei saanud käest lasta. Teadsime, et peame ütlema jah ja pingutama.

“Northern Lights” kirjutati valmis kolme tunniga. Akhurst kui aastatepikkuse kogemusega laulukirjutaja arvates ei ole lugude kirja panemine keeruline. Küll aga ei pruugi kõik plaadile alati jõuda, ütles Markus. Näiteks jäi nii mõnigi kontserditel esitatud pala albumilt “One” välja.

“One” tuleb esitlusele ka täna õhtul Rock Cafe’s. Mida võib kontserdile tulija Kate Boylt oodata?

KA: Rääkides “One”-ist, siis Kate Boy looming pole muutunud. Hoolimata tõsiasjast kui palju on juhtunud viimaste aastate jooksul.

MD: Seal on palju, mida me üritame öelda, kuid mitte peale suruda. Meile on oluline, et kõik tunneksid end teistega võrdselt ja see on asi, millega maailmas tuleks tegeleda. Sealt ka albumi nimi “One”, sest me oleme üks. Sama mõte saab läbima ka meie muusikat tulevikus, sest ta peegeldab põhjust miks me üldse muusikat teeme.

KA: Seda oleme mõistnud ka oma esimese pikema tuuriga, et sind on tulnud vaatama saalitäis inimesi, kellele saad oma hääle kuuldavaks teha. Sellest tuleks viimast võtta. Meile meeldib muusika, mis tekitab võimsa tunde ja paneb teistmoodi mõtlema.

Materjali on duol nüüdseks piisavalt ning varsti soovitakse välja anda ka uus singel, sest Kate leiab, et esimese plaadiga läks liiga kaua aega. Uue materjali jaoks loodab duo saada inspiratsiooni ka Tallinnas esinedes.

KA: Jah, kindlasti! Meile väga meeldis siin eelmine kord. Loodetavasti saame pea ka uue looga varsti valmis. Me võlgneme seda oma kuulajatele.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: