ERR.ee video. Filmivestlus Helmut Jänesega: kolli- ja monstrumiõudus on möödanik ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

29. aprillil algab juba 11. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival HÕFF, mis toob Haapsalu kultuurikeskusesse mõneks päevaks ka sellised veidrused, mida muidu kinolinal ei näeks. Rääkisime festivali programmi koostaja Helmut Jänesega, kust nad selliseid filme leiavad.

NB! Selgituseks kohe algusesse, et temaatiline oks tähistab mikrofoni - me ei ole veel mõistust kaotanud, et lihtsalt oksaga vehime.

HÕFF'i programmi koostaja Helmut Jänes tõdes, et kõik ettevalmistused on tehtud, et seekordne festival tuleks vägev. "Eks iga festival püüab olla teistsugune kui varasemad aastad ning iga kord, kui me uut festivali ette valmistame, siis on meil suur katsumus just filmidega," ütles Jänes ja lisas, et filmiprogrammi balanssisaamine on üks raskemaid küsimusi. "Sel aastal on meil ka mitmed eriüritused teisiti - esimest korda toimub HÕFF'i raames suurem raamatulaat, kus erinevad kirjastused tulevad müüma žanrikirjandust." Traditsioonilisel moel ei toimu sel aastal aga ka klassikalist zombiparaadi. "Reedel tähistab aga kogu maailm tantsupäeva, seega korraldame me HÕFF'i ühise suure tantsupeo, kus tulevad kostümeeritud inimesed ette tantsima."

"Alati, kui ma vaatan kinos mingit õudusfilmi, siis ma jään mõtlema, miks see tehtud on, kuna kõik tundub väga rumal," tõi Helmut Jänes välja, et kommertsõudusfilmid ei hiilga tänapäeval eriti kvaliteedi ja originaalsete ideedega. "Kui ma vaatan aga neid väiksemaid filme, mida meile saadetakse, siis on see hoopis teistsugune žanrimaailm, mis mingil põhjusel kinno ei jõua." Õudusfilmi trendidest rääkides leidis Jänes, et kolli- ja monstrumiõudus on tänaseks möödanik. "Põhiline on õudusfilmidest just see, et inimene ise on kõige suurem koletis nii enda kui teiste vastu."

Helmut Jänes lootis ka, et HÕFF kui festival jääks alati just Haapsalusse. "Ma ei tahaks, et ta sealt välja kasvab, kuna Haapsalu on selle festivali jaoks väga õige koht - seal tuleb lahendada mingid teatud mured ja seal võiks olla rohkem saale, aga praegu ma küll ei näe, et me lähiaastatel festivali sealt välja viiks."

Küsimused: Kaspar Viilup
Montaaž/operaator: Siim Lõvi/ERR
Täname: Helmut JänesHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: