Live-elamus: Lamberti ergastav tüünus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lambert
Lambert Autor/allikas: Markus Varik

Kontsert

Lambert (Saksamaa)

Jazzkaar

26. aprillil, Vaba Lava, Tallinn

Muusikamaailma kõige klassikalisem instrument - klaver, võib tunduda küll harjumuspäraseks klimberdatud tuttavana, aga hoiab aegade kiuste kõige võimalusterohkema helitekitaja tiitlit, millest saavad võrdselt alguse nii suurteosed kui popilikud vikerviisid. Juba ragtime'i sünnist ka jazzisuundi kujundama asunud pill igatahes veel ammendumise märke antud vallas ei näita. Kui eelmise aasta Jazzkaare moodsat klaveritraditsiooni esindanud sakslane Hauschka liikus minimalismi ja prepareeritud klaveri kõlamail, siis tänavune esindaja, anonüümfiguur Lambert, samuti Saksamaalt, andis tee märksa romantilisemale, nukkerilusale lendlemisele.

Lamberti eripära - Sardiinia animaalse karnevalimaski kandmine ülesastumistel ja enda isiku varju jätmine tundus esmapilgul käidud teena: värskelt on meeles veel mõne aasta tagune indie- ja hipsterbändide poolt laialt kultiveeritud loomariigi maskifetiš ja linnahipide õhukesevõitu looduspüüe. Pretensioonikas žest aga osutus Lamberti puhul õigustatuks, näidates uudse nurga alt akadeemilist klaverikunsti ja lisades sissekodeeritud tõsidusele peent, mittelaadalikku huumorit. Kas maskideta, traditsiooniline ja isikustatud lavaversioon oleks vaimustuse jahutanud, jääb fantaasia ja oletuste peenele piirimaale.

Mainitud romantiline, hõllanduv ja kaunilt voolav pianism toetus kahtlemata popmuusika traditsioonidele; satie’likest ambientviisidest lausa coldplaylike eufoorialaineteni. Valitud kerge ja avatud suund suutis aga hoiduda liigsest magususest ja etteaimatavusest - klaveri kandvusele lisasid nüansse ja vaheldust klarneti- ja tromboonimängijate Sebastian Borkowski ja Jason Lieberti tundlikult liuglevad meloodiakaared. Kogu jälgitavat etteastet saatsid Lamberti-poolsed publikut vabastavad vaherepliigid - palved end vabalt tunda, käituda ja nautida muusikat, nagu pähe tuleb. Sellised üleskutsed jälgisid täpselt artisti enda loomeprintsiipe ja soove, et tema loomingu kuulamine ei takerduks tardumusse, vaid oleks impulsiks võimalikult erinevatele tegevustele. Taoline joon võiks olla traditsiooniks ka paljudele teistele Jazzkaare kontsertidele; osade kuulajate rõõmuks, osade meelehärmiks.

Kuigi Lamberti hiljutine, ka Jazzkaarel ette kantud album "Stay In The Dark" on loodud pimeduses sündivatest ideedest, oli trio etteaste nimest hoolimata kantud selgepilgulisest ja avatud helgusest, suutes võrdselt hoiduda nii üheplaanilisest ilutsemisest kui liigsest tumemeelsusest. Ja enne, kui kõrvusttõstetud rohkearvuline publik jõudis fuajeesse valguma hakata, olid Lamberti nimetatud albumid müügiletilt juba viimseni otsas.

Jazzkaar jätkub.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: