Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna Linnamuuseum avas uued maa-alused käigud

Homme toimuva muuseumiöö eel avas Tallinna Linnamuuseum Raidkivimuuseumi. Uus ekspositsioon asub Bastionikäikude viimases osas, Vabaduse väljaku ääres. Sadakond meetrit pika tunnelilõigu renoveerimiseks ja ekspositsiooni loomiseks eraldati linnaeelarvest üle 400 000 euro.

Tallinna Linnamuuseum on tänaseks külastajatele avanud üle 300 meetri pikkuses käike. Kunagistest linna kaitserajatistest on kujunenud põnevusttekitav atraktsioon muuseumikülastajatele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Käigud, kus muuseum avati, olid varem üleni vee all. Pärast 2004. aasta vahemüüride lammutamist pääses sinna vaid akvalangisti varustusega. „See töö on olnud pikaajaline ja suur, et käigud kuivendada ja korda teha. Omaette küsimus ja probleem on temperatuuri ja niiskuse suhtes tundlike museaalide viimine maa alla,“ ütles muuseumi juhataja Toomas Abiline.

Uus ekspositsioon koosneb enam kui kahesajast raidkivist, nende hulgas portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärgid ja etikukivid, mis on jagatud nelja teemakambrisse: Paradiisiaed, Sammaste-, Surma- ja Päikesesaal. Eksponaadid on valdavalt pärit 17. sajandist.

"Raidkive kasutati interjööris dekoratiivsete elementidega kuni 18. sajandini, sealt edasi läksid nad juba vähem moes, sest asemele tulid juba peenemad materjalid nagu kipstuhk ja sepise vahetas interjööris välja ka pronks, mis näis pidulikum ja peenem," selgitas kuraator Risto Paju.

Üks põnevama ajalooga eksponaate on kuulsa saksa ooperilaulja Gertrud Elisabeth Mara hauakivi, mis omal ajal likvideeritud Kopli kalmistult leiti. Pärast aastatepikkust edukat karjääri ja esinemisi Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Inglismaal sattus lauljatar Tallinnasse elama, kus ta 1833ndal aastal suri.

Käigud avatakse külastajatele 17. mail, esialgu pääseb sinna vaid koos giidiga.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: