ERR Riias: Läti rahvuslik kunstimuuseumi hoone on tähtis ka teistele Balti riikidele ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tuhanded inimesed on külastanud pärast põhjalikku rekonstrueerimist avatud Läti rahvusliku kunstimuuseumi peahoonet Riias, kus on uuenenud püsiekspositsioon ja näha saab Läti kaasaegse kunstiklassiku Miervaldis Polise personaalnäitust. Riia ajalooline muuseumihoone on tähtis ka teistele Balti riikidele.

Nii kunst ise kui ka kunstimuuseum on tähtsad märgid, sest püsiekspositsiooni moodustav 19. ja 20. sajandi kunstiülevaade on loomingu kõrval ka lätlaste hoiakute ja valikute peegeldus erinevail aegadel. Nii põhjalikku ülevaadet kahest möödunud aastasajast pole Lätis varem näha olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Ekspositsioonis on suurim uudis see, et esimest korda saab näha 20. sajandi teise poole kunsti, mida me pole siin varem näidanud. Läti kunstitrendid on praegu samad, mida näeme kõikjal enda ümber. Kunstnikud on väga avatud omapärasele väljenduslaadile, ei sea endale mingeid piire ning neile meeldib kujutada, mida nad ise enda ümber näevad. Läti kunstnikud on pööratud enda poole, keskendudes enda läbielatule ja tunnetele. Vähem mõjutab neid ümbritsev sotsiaalne taust," selgitas muuseumi direktor Mara Lace.

Läti jaoks on märk seegi, et rohkem kui sajandivanune hoone üldse esimest korda rekonstrueeriti ja restaureeriti. Tegu on esimese muuseumiks ehitatud majaga Balti riikides ja äsja lõppenud uuenduste autorid on Leedu arhitektid, eesotsas Vytatutas Biekšaga.

Läti ajaloolisel kunstimuuseumil on ka juurdeehitus - kaks maa-alust korrust. Samuti on seal käik, mis viib uutesse näitusesaalidesse, kus on Miervaldis Polise tööd.

Iga kunstimuuseum on isepärane, kuid Läti kunstiteadlaste meelest on tähtis, et ajaloo kõrval mõtestataks ka tänapäevaseid loomingutrende.

"Meil on küll palju kunstiraamatuid, kuid ainus koht, kus saab loomingut ise näha, on rahvuslik kunstimuuseum," ütles püsiekspositsiooni töörühma juht Ginta Gerharde-Upeniece.

"Paljud Euroopa muuseumid pakuvad ülevaadet kahe viimase sajandi kunstist, et avada ajaloolist osa ja tuua esile ka värsked kunstiarengud. Selles mõttes oleme klassikaline kunstimuuseum. Kuid meie näitame eelkõige oma rahvuslikku kunsti," rääkis Lace.

Viies hoones paiknev Läti kunstimuuseum on paljude turistide Riiga sõidu ajend, kinnitatakse kultuuriministeeriumist.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: