Inga Salurand: inimesed aknalaual ei erine oluliselt potitaimedest ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Inga Saluranna ja Hendrik Kaljujärve lavastus "all tomorrow’s parties" vaatab, kust tulevad meie sõnad ja teod. "OP" uuris omakorda, kust tuleb see lavastus.

Lavastuse algne impulss on tulnud Prantsuse poeedilt Natalie Sarroult, kes on kirjutanud tropismid, mida paraku eesti keeles ei ole. "See on rida poeeme, mis kirjeldavad üksikuid momente, mälupilte ja seda väga huvitaval moel. Meie lähenemine on sarnane, võtame selle ühe akna all oleva hetke ja laotame ta laiali," ütles lavastaja Hendrik Kaljujärv.

Kui Kaljujärve sõnul räägib lavastus inimestest, kes istuvad ja vaatavad päevad läbi aknast välja, siis Inga Saluranna sõnul on tema ülesanne viia see üle makrotasandisse. "Ega inimesed seal aknalaual ei erine oluliselt potitaimedest, kes ootavad samuti, kuidas päike tõuseb, et süttida."

Laval on kõige tähtsam inimene. See eristab Kaljujärve jaoks teatrit installatiivsest kunstist või performance’ist . "Valgus on tähtis, muusika on tähtis, kõik elemendid on olulised, aga vaataja suhestub ikkagi kõige paremini teise inimesega. Inimesel laval on ülesanne kõik need elemendid kokku koondada ja edastada."

"Ma arvan, et igasugune teater on vajalik ja ma leian, et mida rohkem seda on, seda mitmekesisem on pilt," arvab Kaljujärv. "Tihti otsitakse seda, kuidas saavutada trikitamisega huvitav süžeede liikumine. Minu jaoks on tähtis kasutada neid meetodeid, mis on mulle kõige omasemad ja siduda see üldisema teatraalse kontekstiga."

Prooviprotsessist võttis Salurand kaasa ühe huvitava õppetunni. "Liigutada nii vähe kui võimalik, selleks, et see liikumine või tegevus ise oleks nii suur kui võimalik. Teha täpselt nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik."

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: