Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Kanuti Gildi SAALi ja Rahvusooper Estonia koostööooperi "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas" esitlus

{{1463583405000 | amCalendar}}

18. mail toimus Kanuti Gildi SAALis ooperi "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas" esmaesitlus, kus Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAAL tutvustasid koostöö esimesi vilju.

Kanuti Gildi SAALis demostreeriti ka helilooja Manfred MIM-i kolmemõõtmelist noodikirja tema algkujul ning Estonia orkestri ja koori esituses tuli maailmaesiettekandele uue ooperi avamäng, mida dirigeeris Kaspar Mänd.

Manfred MIM-i poolt konstrueeritud dolomofoniga kuulatati paekivisse talletunud helisid ja demonstreeriti ooperi valmimist ning ajalugu käsitleva dokumentaalfilmi treilerit. Esitlusel võtsid sõna Aivar Mäe, Priit Raud, Raul Keller, Tatjana Kozlova-Johannes, Andrus Aaslaid, Andrus Laansalu jt.

2014. aasta märtsis otsustasid Eesti teatrid, et Eesti Vabariigi sünnipäevaks kingitakse suurejooneline lavastusprojekt, kus tuuakse publiku ette vabariigi sajandi lugu, mille raames 24 teatri osavõtul sünnib aasta jooksul – sügisest 2017 kuni kevadeni 2018 – 12 lavastust. Teatrid loosisid partnerid ja jagasid omavahel kümnendid. Rahvusooperile Estonia ning Kanuti Gildi SAALile valis fortuuna ülesandeks kajastada ühiselt kuuekümnendaid aastaid.

Õnneliku juhusena oli osapoolte valduses Eesti ooperimaastikul seni avastamata teose libreto ning fragmendid muusikast, mille on kuuekümnendate paiku kirjutanud novaatorlik leiutaja ja teadlane Manfred MIM. Ooper räägib ühest rahvast ja ühest maast, kelle ajalugu on mõjutanud suur kosmiline looduskatastroof, tänu millele on nad saanud tahtmatult alusepanijaks Euroopa kultuurile varasest rauaajast alates.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: