Arvustus. Kas ja mida saab ajaloost õppida? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Uus raamat

Titus Livius

"Linna asutamisest alates"

Ladina keelest tõlkinud ja kommenteerinud Kristi Viiding, Mart Noorkõiv ja Tuuli Triin Truusalu
TLÜ Kirjastuse Bibliotheca Antiqua sarjast

Seda Titus Liviuse eestindust sai oodatud tegelikult üle 30 aasta. Noh, mitte pidevalt ja päevast päeva muidugi. Aga kuskil 80ndate algul, kui sai skribatud kursusetööd Macchiavelli kohta, siis oleks ikka väga marjaks ära kulunud. Selle puudumisel tuli näha kurja vaeva ja tõlkida vajalikud jupid ise - kas vene või saksa keelest tsaariaegsest raamatust, ladina originaaliga läinuks muidugi veel enam aega. Macchiavelli hindas kõrgelt Liviuse Rooma ajalookäsitlust, seal esitatud isikute tegusid ning nende karakterite moraalse palge valgustamist. Nende varal sai ta isegi kommenteerida, mida ja kuidas tuleks teha ja mida mitte.

Iseenesest tehakse seda tänagi. Arutatakse ikka vahel, kas Päts käitus õigesti või valesti ja kuidas oleks pidanud. Aga veel rohkem pakub huvi ja kommenteerimist päevapoliitika ja tänased poliitikud. Noh, ega Liviuse raamatu kangelastega ilmselt sellesse diskussiooni löögile ei pääse. Kas ja mida saab ajaloost üldse õppida? On arvatud, et ei midagi, ja ka seda, et kõike. Et mida enam ja erinevaid käsitlusi tunned, seda parem? "Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta," ütles Juhan Liiv - mida iganes see ka tähendab. Aga Liivi juurest Liviuse manu.

Titus Liviuse Rooma linna ajalugu on mastaapne töö, mahukaim eelkristlik tekst, hoolimata selest, et uuema ajani pole valdav enamus sellest säilinud. Aga kõigest sellest, teose tähtsusest nii ajalooallikana ja eelkõige kirjandusžanrina, aga ka retseptsioonist meie päevadeni saab raamatust endast korraliku ülevaate. Hea töö kolmelt tõlkijailt, eriti Kristi Viidingult. Ladusalt loetav eestindus aitab nii sisu kui vormiga kenasti reel püsida. Ikkagi pea 3000 aasta taha viiv sündmuste algus ja kohati ülipikad laused. Ajaloo- ja kultuurihuvi muidugi lugemise eelduseks. Abiks on aga kommentaarid iga lehekülje all.

"Pigem "rahvamütoloogia", mitte rangelt ajalugu," ütleb ajaloolane Mart Kõiv saateks. Aga ka just sellisena päris põnev materjal.

Varsti saab ka Tallinna (Revali) sünnist või pigem esmamainimisest 800 täis. Kuuldavasti on oodata oopust Linnaarhiivi poolt. Ka sinna linnajalukku oleks tore nn rahvamütoloogiat ja legende sisse pikkida. Oleks palju koloriitsem ja kosutavam lugemine kui vaid nii-öelda ja enam-vähem tõestatud faktiread.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: