Helilooja Marianna Liik pani kokku programmi Euroopa kultuuripealinnas ({{commentsTotal}})

Marianna Liik
Marianna Liik

Reedel, 20. mail toimub tänavuses Euroopa kultuuripealinnas Wroclawis 7. Tauron Musica Electronica Nova festivalil elektroonilise muusika õhtu "Tallinna heliportree", mille on kokku pannud noor helilooja Marianna Liik ja mis esitleb muuhulgas kolme uudisteost. Pühapäeval, 22. mail esineb Wroclawi uues kontserdimajas ansambel U:.

Tauron Musica Electronica Nova festival toimub Wroclawi uues kontserdimajas Rahvuslikus Muusikafoorumis (Narodowe Forum Muzyki), mis ehitati valmis Euroopa kultuuripealinna aastaks. Festivali erakordsust kinnitab ka Euroopa kultuuripealinnale vääriline kava: esineb maailma üks juhtivaid nüüdismuusika ansambleid Ensemble Intercontemporain ja Wroclawi Filharmoonikud esitavad kava, kus sümfooniaorkestri koosseisu kuuluvad ka elektronmuusikud. Festivali tutvustuses tõstetakse võrdväärselt Ensemble Intercontemporainiga esile ansambel U: ja Tarmo Johannest, rõhutades nende publikut kaasavat eksklusiivset osaluskontserti, mis lõpetab festivali.

Marianna Liiki kava kuulub alaprogrammi "Linna heliportreed", mille raames erinevate Euroopa linnade heliloojad on koostanud kogumiku oma kodulinna iseloomustavatest teostest.

"Mind huvitavad just need helid, mida pealiskaudsel kuulamisel ei märka. Tallinn, eriti vanalinn, on suurepärane koht, kus leida huvitavaid kõlapilte. Enda teose "Sissevaated aega ja ruumi" peamine muusikaline materjal pärinebki ühelt pühapäevaselt jalutuskäigult Tallinna vanalinnas," tutvustas Marianna Liik kava koostamise lähtepunkte. "Festivalil osalemine on suurepärane võimalus tutvustada Eesti heliloojate elektroakustilist muusikat. "Sound portrait of Tallinn" tutvustab Tallinna läbi eripalgeliste paikade: haiglate, vanalinna kirikute, kohvikute, sadamate, parkide. Need on kohad, kus erinevas vanuses inimesed erinevatel aegadel on suhelnud nii üksteise kui ka endaga."

Tallinnas salvestatud helidel põhinevad kompositsioonid pärinevad aastatest 1999–2016.

Linna suminad, löögid, tuksed, kahinad on saanud Eesti heliloojate teoste algallikaks. Heliportree läbivaks teemaks on katked Lepo Sumera teosest "Südameasjad". "Sumerat võib pidada eesti elektroonilise muusika isaks. Kavas on kesksel kohal Margo Kõlari teos "Tornikellade laul", kus kõlavad Tallinna vanalinna kümne kiriku 47 kella," rääkis Liik.

Spetsiaalselt selleks festivali kontserdiks on loodud kolm uut teost – Ardo Ran Varrese "Tallinna suminad", Ekke Västriku "Contact with Tallinn" ning Marianna Liiki "Sissevaated aega ja ruumi".

Reede, 20. mai õhtul kuulutatakse samas välja tänavuse rahvusvahelise heliloojate rostrumi tulemused. Eestit esindavad maailma ühel olulisemal nüüdismuusikafoorumil Ülo Kriguli ja Maria Kõrvitsa teosed.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: