Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Räpparid Rauhatäti ja Pyhä Lehmä: meil on võimalus sõnadega fresko maalida

Rauhatäti ja Pyhä Lehmä.
Rauhatäti ja Pyhä Lehmä.

Kirjandusfestivalil HeadRead pannakse 27. mail püsti "Hullunud Talsinki", kus esinevad Helsingi naisräpparid Rauhatäti ja Pyhä Lehmä, Tartu loominguline kollektiiv Iso Pollo ja Luulur. Soomlannad esinesid ka Tallinn Music Weekil ja andsid nüüd intervjuu ERRi kultuuriportaalile, kus räägivad, kui tähtsad on sõnad.

Rauhatäti taustaks on muusika ja tants. Pyhä Lehmä omaks teater. Kuid mõlemad tegelevad ka räpi ja muude etendusvaldkondadega.

Miks te jõudsite rohkem või vähem sõnade juurde, kirjandusele üsna lähedale?

Rauhatäti: Juba lapsest peale olen kirjutanud. Midagi luule-sarnast hakkasin kirjutama teismelisena. Mulle on alati meeldinud lood ja sõnade maagia ning võimalus sõnadega freskot maalida. Hiljem hakkasin tegelema rohkem sõnade rütmi kui kõlaga, kuid mõlemad – nii lauldes, kui räppides.

Pyhä Lehmä: Mu hingele on alati olnud lähedased nii sõnad, kirjutamine, lugemine, raamatud, luule, kui lood. Juba tüdrukust saati olen palju ja kõiksugu kraami lugenud ja kirjutanud. Seega oli praeguse valiku langetamine hästi lihtne ja loogiline.

 

Kas esinemine on teile alati meelt mööda olnud? Mis on selles kõige kütkestavam? Millist publikut te eelistate: kas käikese-arvulist, kuid aktiivset või hoopis suurt, kuid äraootavat?

Rauhatäti: Mulle on esinemine alati meeldinud. Olen seda teinud lapsest saati, toona küll mängides klaverit ja tantsides. Esinemise juures on kütkestavamaid hetki see, kui sa ei tea, mis järgmisena juhtub, oled kaotanud järje ja teksti – ja sa hakkad improviseerima, hakkad elama üksnes praeguses hetkes. Vahel kukub see esinemine siis täielikult läbi, kuid vahel see töötab – ja see on mõnus! Alati eelistan aktiivset publikut. Väike kaasa elav publik on ütlemata meeldiv, kui temaga luua midagi koos – esineja ja publiku vahel tekib MISKI.

Pyhä Lehmä: Lapsena olin kohutavalt häbelik. Sellest hoolimata tundus esinemises olevat midagi maagilist. Nüüdseks olen hulk aastaid teatris esinenud, lõpetasin ka Soome Teatriakadeemia. Esinemine on ülimeeldiv – energia liikumine sinu ja publiku vahel, jutustad lugusid, jagad teistega oma tundeid, ja kõige selle juures saad publikult sellise laksu, et hoia alt! Väike, kuid aktiivne publik on meeldiv, see hõlbustab publikuga kontakti saavutamist. Loomulikult on ka suurem publik ülimalt meeldiv. Kui ka arvukas publik tervikuna tundub passiivne või vaoshoitud, siis alati leidub rahva seas ka aktiivseid.

 

Alles hiljuti esinesite Tallinn Music Weekil. Kuuldavasti äärmiselt edukalt. Kas eesti räpist olete midagi kuulnud? Või mingist muust loometegevusest Eestis?

Rauhatäti: Oleme kuulnud Def Räädut ja Tommyboyd. Ja mõlemad meeldivad meile väga! Ka siinsed lavaluuletajad kuuluvad mu lemmikute hulka üle maailma: näiteks Aapo Ilves, Vahur Afanasjev, Kaur Riismaa, Asko Künnap, Jürgen Rooste ja loomulikult mu igavene lemmik Luulur!

Pyhä Lehmä: Eelmisel Tallinnas viibimisel üritasin mõne inimese käest eesti räpi kohta küsida. Sain aru, et Eestis on palju naisräppareid. Olen kuulnud, et Tallinn on loomeinimeste ja kunstiga tegelejate jaoks väga hea linn. Kuulsin, et siin käib väga vilgas loomeelu ja -tegevus.

 

Mis on teie unistus: A) ühiskondlikus elus ja B) professionaalselt?

Rauhatäti: Mu unistus A: püsida aktiivse ja elusana ja ümbritsevast elust hoolivana. Jagada armastust. Mitte kunagi kaotada oma sisemist energiat. B: Püsida hääles!

Pyhä Lehmä: A: Tahan olla õnnelik, armastada, elada koos oma perekonnaga ja kasvatada lapsi. B: Tahan teha palju plaate koos oma bändiga Yhdentekevää, sooloprojekte kui Mc Pyhä Lehmä ning esineda koos Rauhatätiga. Tahan esineda suurtel Soome festivalidel. Tahan koos npprtega teha teatrit ja ühel päeval omada teatritruppi.

 

Kuidas ja milliseid loomevaldkondi te tahate segada kas siis enda loomingus või näha seda segu teiste loomingus?

Rauhatäti: Tahaksin segada praktiliselt kõiki kunstivaldkondi. Mulle meeldib kunsti piire ületada.

Pyhä Lehmä: Tahaksin segada muusikat, teatrit, head luulet ja jutustamist. Tegelikult on see kõik üks ja seesama, sisuks on, eneseväljendus, esinemine ja Hoog. Kui sinus eneses on olemas lugu, mida teistele jutustada, polegi oline, mis just välja kukub. Pead lihtsalt lugu jutustama. Pole tähtis, kas teed seda tantsides, kirjutades, luuletades, räppides, lauldes, näideldes või neid kõiki ühte segades. Peaasi, et jutustad lugu. Kui sa ise oled sealjuures Hoos, on hästi nii ehk naa.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: