Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suri graafik Ülo Emmus

Küünlad.
Küünlad. Autor/allikas: Selcuk Bulent/SIPA/Scanpix

In memoriam Ülo Emmus (31.12.1947 – 16.05.2016)

On lahkunud vabagraafik, plakatist ja raamatukujundaja Ülo Emmus.

Ülo Emmuse jõudmine kunstiteele oli mõnevõrra erandlik ses mõttes, et kunstniku ametinimetuse sai ta õppimata, minnes peale sõjaväes sundaja teenimist 1969. aastal tööle toonasesse Filmilaenutuse ja Reklaami Valitsusse kujunduskunstnikuna. Selles ametis näidatud võimed ning süvenev huvi kunsti suhtes andsid talle suuna vastava kõrghariduse omandamiseks. Tema õpingud ERKI-s (tänane Eesti Kunstiakadeemia) graafika erialal jäid lühikeseks, piirdudes aastatega 1972 – 1974, sest edukas üliõpilane suunati õppima Leipzigi Kõrgemasse Graafika ja Raamatukunsti Kooli. Selle maineka õppeasutuse lõpetas Ülo Emmus 1978. aastal fotograafika erialal. Seejärel asus ta tööle õppejõuna ( alates 1989. aastast dotsendina) kuni 1995. aastani.

Tehniliste oskuste poolest suurepärase ettevalmistuse saanud Ülo Emmuse loojavõimed avaldusid esijoones plakatikunstis. Temast sai meie plakatis uue, fotolavastusliku suuna üks põhijõude. Juba kunstikõrgkooli lõpetamise aastal debüteeris ta plakatinäitusel ja kuulus seejärel nende kaheksa kunstniku hulka, kelle 1981. aastal korraldatud rühmanäitus „Ruumiplakat“ manifesteeris fotolavastuse võimuletuleku eesti plakatikunstis. Samal aastal pälvis ta näitusel Balti Plakat eripreemia parima filmiplakati eest. Jõudmine rahvusvaheliste plakatibiennaalide eksponentide hulka 1983. aastal Lahtis ja 1984. aastal Varssavis kinnitas tema plakatiloomingu kõrgtaset.

1980. aastate keskpaigaks oli avanenud Ülo Emmuse võimekus luua fotol põhinevat vabagraafikat siis veenvas ja uudses võtmes. Kasutades leidlikult serigraafiatehnika võimalusi, lõi ta pilkupüüdvaid, hüperrealismi äärealale kuuluvaid teoseid. Kui tema 1980. aastate esimese poole plakatid loeti juba järgneval aastakümnel loomisaastate tippteoste hulka kuuluvaiks, siis vabagraafika puhul on sellelaadse tunnustamiseni jõudmiseni läinud enam aega, kuid et see pole jäänud tulemata, selles veenab meid Kumu kunstimuuseumis äsjaavatud valiknäitus „Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis“, kus Ülo Emmuse tosed on väärilise koha leidnud.

Viimased kaks aastakümmet on Ülo Emmus pühendanud raamatukujundusele. Tema heatasemeliselt teostatud kaanekujundused ilmestavad paarisada raamatut, millest põhiosa on ilmunud kirjastuse Eesti Raamat väljaandel.

Jätame hüvasti tööka kolleegiga ning avaldame kaastunnet lahkunu lähedastele.

Leinatalitus toimub teisipäeval, 24. mail kell 12.00 Tallinna Kaarli kirikus.

Pärgi ja lilli palutakse mitte tuua. Oodatud on annetused Kaarli kiriku oreli fondi.

 

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Ühendus

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: