Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jan Kaus HeadRead kirjandusfestivalist: eesmärk on hubasus ja kammerlikkus

Foto: ERR/Ülo Josing

25. mail sai alguse kirjandusfestival HeadRead - Jan Kaus rääkis mõne sõnaga, mida seekordsest programmist tasuks tähele panna ning mis on sel aastal festivalil fookuses.

Kirjanik Jan Kaus tõi "Vikerhommikus" välja, et nad üritavad HeadRead festivali korraldada igal aastal võimalikult sarnaselt. "See ei tohiks muutuda mingiks metsikuks masinavärgiks, mida ka ise enam ohjeldada ei suuda - eesmärk on hubasus ja kammerlikkus, aga samas ka kirevus, et inimestel oleks võimalus valida erinevate žanride vahel." Kaus tõdes, et HeadRead festival sai alguse vajadusest hakata erinevaid proosaautoreid publiku ette tooma. "Ma olin käinud Saksamaal, kus olid kohtumised erinevate autoritega ja loeti ka tundide viisi nende teoseid ette, mis vaimustas mind," ütles ta ja lisas, et sama oli kogenud ka Krista Kaer, mille peale nad mõistsid, et seda tuleks ka Eestis juurutama hakata. "Festivalil on esil aga ka teised kirjanduse esitamise vormid, nende seas näiteks luulelugemine."

Festivali HeadRead on Jan Kaus mõtteliselt võtnud kokku sõnadega "missast diskoni". "Ühelt poolt on Nigulistes luulemissa, kus erinevaid luuletajad loevad enda tekste, mida saadavad muusikust ning teiselt poolt on Mustas Puudlis luulediskod." Ta nentis, et tema enda jaoks on kõige huvitavam kirjanduse performatiivsus. "Üha rohkem on neid Eesti kirjanikke, kes saavad aru, et kirjanduse esitamine ei ole lihtsalt vahend oma sõnumi esitamiseks, vaid omaette eesmärk - paljudest kirjanikest hakkavad saama interpreedid," sõnas Kaus ja tõdes, et seda võib pidada ka üleüldisemaks trendiks kogu maailmas. "Tiraažid langevad ning tuleb leida uusi mooduseid, kuidas enda loomingut esitada."

Väliskirjanike valimise olulisteks alusteks on see, et esindatud oleks võimalikult palju erinevaid kultuure ning ka see, et autoril oleks võimaluse korral midagi eesti keeles ilmunud. "Festival on ka mõningate autoritega aastaid tegelenud, et nad siia tuleksid - üks oli näiteks William Boyd, keda tuli enne siia jõudmist umbes kolm-neli korda kutsuda." Praegusel hetkel näevad nad vaeva, et tuua festivalile Michel Houellebecq. "Meil sellist edetabelit ei ole, kust me autoreid valime - me ei taha kuidagi ise võimendada seda, et meil on festivalil mõni peakülaline," ütles Kaus ja mainis, et isegi olukorras, kus nende festivalil oli külas Tom Stoppard, üritasid nad jätta muljet, et ta ei ole peaesineja.

Inimesele, kes enne kirjandusfestivalil käinud ei ole, soovitaks Jan Kaus sisse astuda Tallinna kohvikutesse. "Festivali programmi alustavad luulekohvikud, kus on väga eriilmelisi asju - kõik autorid esinevad kohvikutes koos mõne muusikuga, välja arvatud Jaan Pehk, kes on mees nagu orkester ning saadab end ise." Kolmapäeva õhtul soovitas ta minna Musta Puudlisse Mart Juure luulediskole. HeadRead iga-aastastele külalistele soovitas Kaus välisluuletajaid. "Luuletajad esinevad koos mitmel õhtul, aga näiteks reede õhtul astuvad mitmed neist üles Mustas Puudlis - saab olema kindlasti väga mitmekesine, kuna esinevad väga erinevate kultuuride esindajad."

Jan Kaus rõhutas lõpetuseks ka seda, et enamik festivali HeadRead üritused on tasuta. "Ainsaks erandiks on luulemissad Nigulistes, kuhu pääseb muuseumipiletiga." Kirjandusfestival HeadRead toimub 25. kuni 29. maini erinevates paikades üle Tallinna.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerhommik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: