Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video. Ajatud tekstid ajalises teatris festivalil HeadRead

{{1464326749000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Kirjandusfestivalil HeadRead astusid publiku ette näitlejad Pääru Oja, Külli Teetamm ja Taavi Teplenkov, et lugeda ette enda jaoks olulisi tekste.

Teatrikunsti tundub olevat sisse kirjutatud omamoodi kurbus. Lavastus elab küll huvitavat elu, igas etenduses uuesti sündides, kuid lõpuks, pärast viimast lavastust, jäävad temast reeglina vaid üksikud jäljed – mõned pildid fotoalbumites ja pealtnägijate mäludes. Kui hästi läheb, talletatakse üks etendus ka filmilindile. Kuid kaduvikulisus, hetkelisus on teatrikunstile omane – seda eriti postdramaatilises teatris, mis ammutab sageli inspiratsiooni laval toimuva kordumatusest, olukorra ootamatustest, vabamaks lastud draamakunsti spontaansusest. Ometi ei kao kuhugi see osa teatrikunstist, mis peab ajahamba survele paremini vastu: dramaturgia. Kuigi tänapäeval kaldub näitekirjanduses rõhk üha selgemalt nimetatud mõiste viimasest osast esimesse, ei ole kirjapandud sõna, paberile talletatud dialoog või monoloog näitleja elust kuhugi kadunud.

Näitleja mälu on kirjapandud sõna jälgi täis. Neid jälgi soovibki festival tähistada, mistõttu palusime mitmel tunnustatud näitlejal tulla ning lugeda valikut neist tekstidest, mis on nende näitlejateed oluliselt mõjutanud. Tekste loevad Pääru Oja, Külli Teetamm ja Taavi Teplenkov.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: