Tartu Kõrgema Kunstikooli värske fotonäitus muudab toa fotoaparaadiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Karlova Obscura" Autor/allikas: ERR

3. juunil avab Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia osakonna diplomand Johan Huimerind Tartu Linnaraamatukogus oma fotonäituse Karlova Obscura. Näitus tutvustab Karlova linnaosa omanäolist atmosfääri ning selle visuaalset identiteeti.

Karlova Obscura on ühelt poolt tagasivaade Karlovas elatud ajale ning seal kogetule. Teisalt on see aga Karlovas esineva olustiku teise nurga alt näitamine.

Käesoleva aasta kevadel ehitas Johan Huimerind 15 Karlovas olevat ruumi ümber pimekambriteks. Pimekamber ehk Camera Obscura on pime ruum, mille seinas oleva väikese ava kaudu saab näha vastasseinal ümberpööratud kujutist ava ees olevatest valgustatud esemetest või maastikust. Selle printsiibi tulemusena kohtub ruumi interjöör ruumi välisvaatega. Selline duaalsus on nähtav ka fotodelt. Ühtlasi on Camera Obscura fotoaparaadi eelkäija.

Peeter Laurits kinnitas, et talle meeldib selle näituse juures kihilisus. "Huimerind muudab toa fotoaparaadiks, camera obscura’ks, ning projitseerib pildist väljapoole jääva pildi sisse jalad ülespidi. Ta lõhub meie ruumilised eelarvamused ära.
Teiseks, kõik see, mis on väljas, ei pruugi olla täpselt samast ajastust, kui see, mis on toas."

Laurits tõi näitena välja Huimerinna pildi Raul Oreškini vannitoast kogu oma ilusate ikoonide haaremiga, kuhu peale on projitseeritud puud, mille puhul me ei tea, kummad on vanemad, kas ikoonid või puud. "Selle näituse puhul on hea, et nii ruumilised kui ajalised dimensioonid on toredasti segi aetud."

Näitus on avatud Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu keldris (Kompanii 3, Tartu) 13. juunini. Sissepääs keldrisse on otse Kompanii tänavalt. Johan Huimerind (s. 1991) on Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala üliõpilane, kes kaitseb 14. juunil lõputööd "Karlova Obscura“. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: