Keelesäuts. Üli- ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna Ülikool
Tallinna Ülikool Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

On üks ülilahe ülisõna, mida ma ülitihti igal pool ülipalju esinemas näen.

Arvasite ära, räägin täna ühest väga tavalisest liitsõna eesosisest, prefiksoidist üli-.

Prefiksoidiga üli- on väga lihtne sõnu moodustada, sobib ta ju nii omadussõnade ette (näiteks ülikaunis), nimisõnade ette (näiteks üliinimene), määrsõnade ette (näiteks ülitihti).

Kuhu see aga sobib ja kuhu mitte? Sellega on juba keerulisem, sest kellelegi ei saa otseselt keelata sõnu kasutada ja liitsõnu, ka uusi, moodustada. Teoreetiliselt võib seda igale poole sobivate sõnaliikide külge eesosisena pikkida, kuid tegelikkuses tuleb ette piir: keegi ei taha lugeda ega kuulata juttu, kus sõnad-sõnaosad korduvad. Jätame muidugi need juhtumid välja, kui tegemist on ilukirjandusliku taotlusega. Üldiselt ei peeta palju ka neist, kelle sõnavara on ahtake ega varieeru suurt.

Mis võimalusi siis keeles veel on?

Kui öeldakse, et miski toimib ülihästi, on teine võimalus: toimib väga hästi, toimib nagu kellavärk. Kui hüüatatakse, et see on ülihea, on valikus ka väljendid väga hea, suurepärane. Kui keegi väidab, et ta on ülirõõmus, võiks kaaluda, kas ta pole siis näiteks lihtsalt rõõmus või väga rõõmus või vaimustatud.

Veebis võib kohata seda sõnaosist ka lahku kirjutatuna, kuid sellist võimalust õigekeeles pole. Kui näete pakutavat pükse üli hea hinnaga või üli luksuslikku korterit, annab see aimu sellest, et teate kirjutajal just ülihead teadmised eesti keelest ei ole.

 

Toimetaja kommentaar: veel suurem probleem tundub olevat "üli-" suures vennas, määrsõnas "väga", mille kasutus eesti keeles aina süveneb. Toimetajana toimetan tekstidest iga päev "eriti liialdamata" (siinkohal parem kui "väga liialdamata", mis on levinum) välja umbes 15 "väga". Mõnikord ei ole seda sõna "üldse vaja" (selmet "väga vaja"), vahel on see sõna "täiesti asjakohane", et mitte öelda "väga asjakohane", aga näiteks mingi sündmuse või olukorra mõjuvust rõhutades on üpris tervitatav kasutada "ääretult mõjuv", mitte iga kord "väga mõjuv", öelda "äärmiselt ohtlik", mitte alati "väga ohtlik", ka "ülimalt kaunis" või "ülikaunis", mitte tingimata "väga kaunis". (VV)

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: