Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nargenfestivalil tutvustati Tõnu Kõrvitsa autoriplaati, Manfred Eicher sai EMTA audoktoriks

Foto: Kaupo Kikkas/Arvo Pärdi Keskus

11. Nargenfestival sai hoo sisse täna õhtul Kultuurikatlas, kus helilooja Tõnu Kõrvits esitles oma autoriplaati "Peegel". Eesti muusika- ja teatriakadeemia tunnustas plaadi välja andnud Manfred Eicherit audoktori tiitliga.

Tõnu Kõrvits peab värsket plaati oma maailma peegelduseks. Sellele viitab ka plaadi peakiri - "Peegeldus", vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan seal on kõike. Seal on kindlasti sellist Eesti loodust või Westi looduse heiastusi, seal on minu kõige paremad sõbrad muusikas: Tõnu Kaljuste, Anja Lechner, Tallinna Kammerorkester, Filharmoonia Kammerkoor - need on esitajad, kellega ma olen juba aastaid koostööd teinud ja keda ma väga armastan," selgitas Kõrvits.

Dirigendi ja Nargenfestivali korraldaja Tõnu Kaljuste sõnul võib plaadilt leida väga erinevas stiilis muusikat, sealhulgas nii Kõrvitsa originaalloomingut kui ka tema seadeid.

"Meeste Lauludele me palusime tal kirjutada "Tasase maa" laulu ja "Viimase laeva" Veljo Tormise teose põhjal. Esimeses soleerib Kadri Voorand, kes on tuntud rohkem jazzlauljana, aga siin ta käib piiri peal kauni harmoonia peal," lausus Kaljuste.

""Seitsme linnu seitse und" on teos, mis oli kunagi tšellole, nüüd on orkester juurde lisatud meie palvel nii et see on selline ühistöö tulemus, ja selle tšellopartii esitab Anja Lechner Saksamaalt, kes on tuntud ka üle žanri piiride muusikuna, kes teeb nii jazzi kui folki kui klassikat," jätkas ta.

Plaadi andis välja plaadifirma ECM, mille asutaja ja produtsent on Manfred Eicher, kes on varasemalt välja andnud nii Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise, Arvo Pärdi ja Helena Tulve loomingut.

"Kogu see suur pärand, mis on nüüd juba viiskümmend aastat... kui palju on see rikastanud maailma muusikakultuuri, kui palju selliseid erinevaid esitajaid, erinevatest kultuuridest.. kui lai maailm see tegelikult on. Et see töö, mis ta on teinud, see on olnud hiiglaslik, ja ta on ka mees, kes on Eesti muusika eest alati seisnud," iseloomustas Kõrvits Eicherit.

Festival lõpeb 11. septembril Tallinna Jaani Kirikus Arvo Pärdi sünnipäevakontserdiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: