Greifswaldi festivalil tulevad ettekandele Rudolf Tobiase oratoorium ja mitmed Arvo Pärdi teosed ({{commentsTotal}})

Rudolf Tobias
Rudolf Tobias Autor/allikas: Pressimaterjalid

Põhja-Saksamaal Greifswaldi Bachi-nädalal nimetuse all "Baltisch“ on tänavu kavas ka eesti klassiku Rudolf Tobiase ja Arvo Pärdi muusikat.

Bachi-nädalat Greifswaldis korraldatakse nüüd juba 70. korda, festival kestab 12.-19. juunini. Tänavu tutvustatakse pidunädalal Johann Sebastian Bachi muusika kõrval ka Baltimaade heliloojate loomingut. Festivali pealavaks on St. Nikolai toomkirik.

Pühapäeva, 12. juuni avapäeva põhikontsert tehakse õhtul St. Nikolai toomkirikus ja seal tuleb meie jaoks suursündmusena ettekandele Rudolf Tobiase oratoorium „Des Jona Sendung“ („Joona läkitamine“, 1909). Eesti klassiku ja meie professionaalse muusika alusepanija peateos kõlab arvukalt esinejatekoosseisult.

Rudolf Tobiase oratooriumi kannavad ette solistidena sopran Christine Wolff, alt Bogna Bartosz, tenor Christoph Rösel, bariton Johannes Happel, bass Thomas Wittig ning nendega koos organist Matthias Schneider. Laulavad Greifswaldi Toomkoor, kammerkoor Greifvocal, Greifswaldi Ülikoolikoor, Toomkiriku lastekoorid, mängib Greifswaldi Bachi-nädala orkester, juhatab Hermann Braun.

Eesti klassikalise muusika suurteost on eelnevalt kenasti tutvustatud ja reklaamitud, festivali kodulehel on tsiteeritud ka omaaaegse Berliini Kõrgema Muusikakooli direktori, nimeka muusikateadlase ja kirjaniku Hermann Kretzschmari kõrget hinnangut Tobiase oratooriumile. Ka Tobias ise tegutses 1912-1918 sama kõrgkooli teooriaõppejõuna.

Nüüdset oratooriumi ettekannet võime pidada kummarduseks ka meie seast hiljuti lahkunud Vardo Rumessenile, tänu kelle suurtele pingutustele Tobiase suurteos üldse uuesti muusikaavalikkuse ette jõudis ja maailmalennule läks.

Greifswaldi Bachi-nädalal võib eesti muusikat kuulda kokku viiel festivalipäeval. Tobiasega kõrvuti esitatakse seal 14. juunist kuni 17. juunini iga päev ka Arvo Pärdi teoseid. Pärdi loomingule pühendatuist tuleb kaalukaim St. Nikolai toomkirikus 15. juunil „Passio“ ettekanne, kus esineb kuus solisti koos organist Johannes Gebhardtiga ja laulab kammerkoor Greifvocal. 16. juunil on St. Jacobi kirikus Berliini Koomilise Ooperi kammerorkestri kontsert, kus eesotsas Gabriel Adorjániga kontsertmeistrina kantakse ette Arvo Pärdi teos „Kui Bach oleks mesilasi pidanud“.

14. juunil on läti organisti Ineze Reine kavas St. Maria kirikus samuti Pärt ja ka läti muusikat ning 14.-17. juunil sünnivad festivalil öökontserdid St. Nikolais, kus mängivad kordamööda organistid Jochen A. Modess, Matthias Schneider, Frank Dittmer ja Johannes Gebhardt, kellel on kavas kõigil Bachi ja Pärdi muusikat.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: