Pille-Riin Purje teatrikommentaar: Anu Lambi vallatu ja mänguline lavastus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Anu Lambi ja lavakunstikooli 27. lennu lavastus "Elagu, mis põletab!" Adamson-Ericu muuseumis.

Teatrite suvehooaeg on alanud. Juba mitu lavastust püüavad publiku pilke hingematvalt kauni esteetikaga, kutsuvad tõlgendama efektseid vormilahendusi või enam-vähem otsekoheseid ajakajalisi viiteid. Aga hinge mängu ei kaasata. Ja hing jääbki nälga.

Seepärast tahan rääkida hoopis teistsugusest teatrist, märkamatult ja reklaamikärata sündinud kunsti- ja kultuuriloolisest mängust Adamson-Ericu muuseumis – tähendusrikka pealkirjaga "Elagu, mis põletab!". See on trupi ühistöö, Anu Lamp ja kuus tudengit EMTA Lavakunstikooli lõpusirgele jõudnud 27. lennust (Christopher Rajaveer, Karmo Nigula, Karl Laumets, Liisa Saaremäel, Jürgen Gansen ja Ester Kuntu) on pannud kokku sütitava, sisulise sõnumiga dokumentaallavastuse eesti kunstnike ja loovisikute vaimuelust 20. sajandi alguses.

Ühelt poolt hariv tagasivaade, kõnekad tõigad kultuuriloost, kunstiloomingust, mõtteviisist, Euroopasse pürgimisest – kõik see väljendub vaimuka ja sõnaleiurikka emakeelekasutusega. Ent peatähtis on meeletu vaimne nälg, rännukihk, väsimata uudishimu, erk mäslev loometahe. Ilmselgelt on kaks tundi kestev ja ometi tuhinal mööduv lavastus tundliku kaasajasihikuga, korraks suisa otseselt tänase linnaruumi kolekunsti riivav, aga valdavalt ajastute vahel elutarka järjepidevust loov. Sajanditagused manifestid pole kaotanud oma kõla, neid üle lugedes ja isikliku suhtega vääristades – nii nagu lavastuse finaalis Karl Laumets Friedebert Tuglase osas – saame mõelda vahetult tänasele päevale. Et kui palju kogeme ja laseme ligi tühirabelemist, tähtsusetuid unuvaid jamasid, selmet pühenduda vaimsele surematusele.

Kui teile nüüd tundus, et "Elagu, mis põletab!" on didaktiline ja dotseeriv kunstiloeng, siis ei midagi niisugust! See on kirglik, vallatu, mänguline lavastus, tulvil tsitaate kujutavast kunstist – luues võluva järjepidevuse 27. lennu lavakavaga "...ja Sõna sai lihaks"; näeme elegantseid tantsu- ja laulunumbreid, kuuleme pianist Johan Randvere sõrmede all lendlevat muusikat.

Pealkirjas "Elagu, mis põletab!" on kreedo. Teadmine, et Anu Lamp saab lavakunstikoolis uue kursuse juhendajaks, teeb hinge lootusrikkaks.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: