Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reval Ensemble esineb Lahtis Soome-ugri maailmakonverentsil ja luulefestivalil Runorun

Reval Ensemble
Reval Ensemble Autor/allikas: palaraamatukogu.blogspot.com

15.-17. juunini toimub Lahtis Sibeliuse kontserdimajas (Sibeliustalos) VII soome-ugri rahvaste maailmakongress teemal „Soome-ugri rahvad: kestliku arengu poole“. Maailmakongressile on tulnud kokku kõigi 24 soome-ugri rahva esindajad. Kongressi ajal toimub soome-ugri rahvaste kultuuriprogramm Lahti linnaväljakul.

Kongress lõpeb Eesti kultuuriprogrammiga, millega antakse sümboolselt meile üle järgmise kongressi korraldamine nelja aasta pärast Eestis. Lõputseremoonia kontsertosa leiab aset Sibeliustalo suures saalis 17. juunil kell 14. Siin on peategelaseks meie omapärase, ka muutuva koosseisuga etno-nüüdisansambel Reval Ensemble.

Reval Ensemble'i kava avab külalisena mari rahvalaulik Anna Mišina mitme mari rahvalauluga. Sellele järgneb eesti rahvalaulu „Hunt aia taga“ seade kontsertpalaks soolokandlele, mille on teinud ja kannab ka ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kandleeriala õppejõud Kristi Mühling. Mart Saare soololaulu „Kalamehe mõrsja“ esitavad sopran Arete Teemets ja Diana Liiv klaveril.

Enam kui aasta tagasi tellis Fenno-Ugria sihtasutus helilooja Mart Siimerilt uue teose
ettekandmiseks maailmakonverentsil. Sellest sai mari lüürilisel rahvalaulul põhinev lugu rahvalaulikule, sopranile, kandlele, klaverile ja tšellole, mis kannab marikeelset pealkirja „Tale vüd goch“ („Üle võimsa vee“). Esiettekande teevad samal 17. juuni lõputseremoonial Anna Mišina, Arete Teemets, Kristi Mühling, Diana Liiv ja tšellist Aare Tammesalu helilooja enda kohalolekul.

Juba 17. juuni õhtul kell 20 ja 18. juunil kell 14.45 jätkab Reval Ensemble oma esinemisi Lahti Sibeliuse kontserdimaja kammersaalis luulefestivalil „Runomaraton“, kus nüüd tehakse koostööd Tartu luuletaja Carolina Pihelgasega. Muusikaosas esinejad on samad, rahvalaulik teab, mida tema seekord rahvale laulab, kontsertpalad on samad, ka Mart Siimeri uusteos, aga Aare Tammesalu mängib siin veel meie eaka maestra Ester Mägi „Psalmi“ tšellole ja kandlele.

Üle Soome lahe tagasi Eestisse jõudnud, ruttavad Aare Tammesalu ja Arete Teemets edasi Suure-Jaani, et osa võtta ja esineda siinsel muusikafestivalil.

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: