Presidendikandidaadi kultuuriankeet. Allar Jõks: kui tahate teada, kui energilist ja nooruslikku tantsumuusikat teevad minust vanemad mehed, siis kuulake viimast Underworldi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Allar Jõks.
Allar Jõks. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

ERRi kultuuriportaal koostas pisikesed küsimustikud meie presidendikandiaatidele, et uurida, mil määral mahuvad nende ellu kaunid kunstid ja mis raamatud või filmid on neid mõjutanud. "President saab võimendada kultuuri häält nii nautijana kui ka tunnustajana," ütles Allar Jõks ERRi kultuuriportaalile. NB! Järgmine presidendikandidaadi kultuuriankeet ilmub pärast jaanipäeva.

Lemmik eesti film läbi aegade?

Kaunis keeruline on võrrelda lapsepõlve kinoelamusi vanaisa kinoelamusega:-) Filmi väärtust ilmestab soov seda uuesti ja uuesti vaadata. Viimane Eesti film, mida kolm korda vaatasin, on "Mandariinid". Lõpukaadrite dialoog inimeseks olemise oskusest kummitab siiani.

Viimase aja võimsaim elamus maailmakinost?

Paolo Sorrentino "Noorus". Punkt.

Viis raamatut, mida soovitaksite parimale sõbrale.

1) Erich Maria Remarque, "Arc de Triomphe". Raamat, milleta ei kujuta ette keskkooliaegseid kirjandeid igatsusest ja maailmavalust. Ja kalvados ei ole ainus, mis aastakümneid hiljem meenub.

2) Artur Alliksaare "Päikesepillaja" lugemine on teekond läbi riuklikult kauni Eesti keele elutõdede juurde. Avastasin Alliksaare keskkoolis aastal 1982, kui Alliksaar ei olnud kooliprogrammi osa ja kultuuripoliitikud eelistasid temast vaikida. Esimesest hetkest ei lasknud autor mind enam lahti. Alliksaar nii julgustab kui ka rikastab ehk, "et elu armastada, tuleb armu elustada".

Oma kõnesid või artikleid ette valmistades saan tihti inspiratsiooni Alliksaarest. Võtame näiteks juristi valikud: kas õigust võimustada või võimu õigustada? Või kes on andnud parima vabaduse definitsiooni: "Vabadus tähendab teadmist oma peaga, tundmist oma südamega ja astumist oma jalgadel".

3) Tartus, Raekoja platsil asuva raamatupoe juures ootasin 1986 aasta lõpus tunde poe avamist ühe autori pärast. Doris Kareva. Doris Kareva on "Mandragoras" leidnud Olemise valemi:

voolamine
Oma tundmatumas suuruses,
Siiruses ja säras,
Korrutatud
Kordumatu kire lõngaga -
Kõiksusega
võrduv välguviiv

4) Lennart Meri, "Riigimured. Riigimehe kõned". Kütkestavad, ajatud, tabavad. Lõputu innustumise allikas.

5) Robert Alexy, "A Theory of Fundamental Rights". Pärast seda raamatut ei ole põhiõiguste mõtestamine enam endine. Millisest põhiseaduse sättest tuleneb õigus armastusele?

Millist kunstinäitust viimati väisasite?

Viimati külastatud näitust oli mul au avada:-) Soraineni advokaadibüroos on kombeks korraldada eesti kunstnike näitusi. Maali mõtestamine ja ja tõlgendamine on sama suur väljakutse kui õiguse tõlgendamine.

Kes on lemmikkunstnik?

Büroo seinu on kaunistanud nii Anneli Kaasiku, Aleksei Shatunovi kui ka Vano Allsalu maalid. Eelmisel nädalal avasime Mari Roosvalti isiknäituse "Nostalgia". Enn Kunila kollektsioonist pärinevaid näitusi ootan alati õhinaga. Võrratu ülevaade eesti kunstist.

Millistel muusikafestivalidel või -üritustel teid kohata võiks? Kas olete kunagi ühe artisti fänn olnud? Kui jah, siis kelle ja miks?

Käime elukaaslasega regulaarselt Eesti Kontserdi korraldatud klassikasarjadel. Viimane hingekriipiv kogemus oli Pärt ja Mahler Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esituses Kristjan Järvi kirglikul juhendamisel.

Juulis on soov minna perekond Järvide korraldatud Pärnu Muusikafestivalile. Viljandi pärimusmuusika festival jääb sel aastal vahele.

Värskeim raputav rockkontserdi elamus pärineb eelmise aasta juulist Hämeenlinnast: AC/DC originaalkoosseisus.

Viimane plaat, mille ostsin, on Radioheadi uus album "A Moon Shaped Pool" (Lugege arvustust - VV). Kui tahate teada, kui energilist ja nooruslikku tantsumuusikat teevad minust vanemad mehed, siis kuulake Underworldi viimatist "Barbara Barbara, we face a shining future". (Lugege arvustust - VV).

Milline Eesti teater on teie puhul kindla peale minek?

Kui tahad saada raputavat elamust, siis sa ei lähe teatrisse kindla peale. Viimastel aastatel olen enam-vähem kõik Linnateatri ja NO99 etendused ära näinud. Värskeim elamus on juuni algusest NO99 "Pööriöö" Estonia kontserdisaalis. Unenäoline, kõikehaarav, jahmatav ilu.

Milline etendus ja millega jättis teile viimati tugeva elamuse?

Linnateatri aastatetagune "Isad ja pojad" Adolf Shapiro lavastuses ehk on võimsaim teatrielamus üldse. Etenduse lõpus oli hetk, kui korraks kõik jäi seisma. Kõik.

Eesti Draamateatris on Teet Kask lavastanud "Sylvia". Põnev ja õpetlik vaatenurk sellest, mis tegelikult on oluline. Väljaspool Tallinna julgen soovitada Rakvere Teatri "Ausammast".

Milline on presidendi roll eesti kultuuris? Mida sooviksite teha eesti kultuuri heaks?

Eesti kultuuri tervis sõltub eestimaalaste huvist ja toetusest kultuurile. President saab võimendada kultuuri häält nii nautijana kui ka tunnustajana. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: